Naimski: Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej

PAP
aktualizacja: 15-05-2018, 12:48

Polska potrzebuje zarówno elektrowni jądrowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej, powiedział dziennikarzom we wtorek pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Zobacz więcej

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej [FOT. ARC]

Dodał, że oba projekty "absolutnie się nie wykluczają".

"Farmy offshore, które zaczną działać około lat dwudziestych, (...) w pewnym sensie, będą zastępowały energetykę, jaką mamy na lądzie. Ale potrzebujemy ich, tak jak potrzebujemy elektrowni atomowej. To się absolutnie nie wyklucza, a wręcz się uzupełnia" – podkreślił pełnomocnik w kuluarach katowickiego EKG.

Jak zaznaczył, że jeśli "istotna" część produkcji energii będzie powstawała na morzu, to musimy równocześnie mieć źródło stabilizujące wiatr, a więc elektrownię umiejscowioną na północy kraju.

Podkreślił, że w farmę wiatrowa na morzu o mocy 1 GW można zbudować w cztery, pięć lat. To dwa razy krócej niż elektrownię jądrowa. Farmę budujemy w takim czasie, jak blok energetyczny normalny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Naimski: Polska potrzebuje morskiej energetyki wiatrowej, jak i elektrowni atomowej