Naimski: Zainteresowanie inicjatywą paktu bezpieczeństwa energetycznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 18:04

Przedstawiona przez Polskę inicjatywa zawarcia paktu bezpieczeństwa energetycznego spotyka się z zainteresowaniem partnerów, także amerykańskich - powiedział w piątek dziennikarzom wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Przedstawiona przez Polskę inicjatywa zawarcia paktu bezpieczeństwa energetycznego spotyka się z zainteresowaniem partnerów, także amerykańskich - powiedział w piątek dziennikarzom wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Towarzyszy on prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu podczas jego wizyty w USA. Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z ważniejszych tematów, które L. Kaczyński poruszył w czwartkowej rozmowie z prezydentem USA George'em W. Bushem.

W czwartek doszło też do nieplanowanego wcześniej spotkania Naimskiego z amerykańskim ministrem energetyki Samuelem Bodmanem.

"Ta inicjatywa spotyka się z zainteresowaniem. Jest rzeczywiście nową inicjatywą wychodzącą poza to, co do tej pory mówiono o sposobach zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Jako taka -jest uważana za cenną" - powiedział wiceminister.

Naimski dodał, że dyskusja o wstępnej na razie propozycji będzie prowadzona zarówno na forum UE, jak i NATO.

"Chodzi o to, by poruszając się równolegle na obu płaszczyznach, dojść do takiego stanu w Europie, że będziemy mogli być w dziedzinie zaopatrzenia w nośniki energii bezpieczni zarówno mieszkając w Madrycie, Rzymie, jak i w Warszawie czy Budapeszcie" - tłumaczył Naimski.

Pytany, czy w dyskusjach pojawiają się sygnały, że inicjatywa paktu energetycznego może drażnić Rosję, Naimski podkreślił, że "nikt nie chce czynić z Rosji wroga".

Jednak - jak dodał - Moskwa musi zrozumieć, że być może przemyślenia wymaga rosyjska doktryna sformułowana kilkanaście lat temu - gdy rozpoczęły się przemiany w Europie Środkowej i Wschodniej - mówiąca o tym, iż tam, gdzie rosyjskie wpływy polityczne zaczynają słabnąć, pozostaje rosyjska infrastruktura przesyłowa nośników energii, a tym samym - pozostaną importerzy rosyjskich surowców energetycznych.

"Ta doktryna wymaga być może przemyślenia. W Polsce nie godzimy się na kontynuowanie jednostronnej zależności od rosyjskich dostaw" - powiedział wiceminister.

Przedstawiona niedawno przez premiera Kazimierza Marcinkiewicza w porozumieniu z prezydentem inicjatywa europejskiego paktu energetycznego, zwana też "paktem muszkieterów" zakłada stworzenie nowego mechanizmu bezpieczeństwa energetycznego. Opierałby się on na trzech głównych punktach: dywersyfikacji dostaw, możliwości tworzenia rezerw oraz wzroście wymiany energetycznej między państwami europejskimi.

W sytuacjach zagrożenia dostaw lub środków dostawy gazu, np. ze względów klimatycznych, politycznych czy np. terroryzmu, strony porozumienia udzielałyby sobie obowiązkowej pomocy, na zasadzie "jeden za wszystkich, wszyscy za jednego".

Dyskusja o problemie bezpieczeństwa energetycznego Europy rozgorzała w ostatnich miesiącach, a szczególnie po rosyjsko-ukraińskim kryzysie gazowym na początku roku, którego skutki odczuły także inne kraje europejskie.

Anna Widzyk, Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane