Czytasz dzięki

Konkurs Eco-miasto 2018 rozstrzygnięty

AR
opublikowano: 27-09-2018, 17:56

Do konkursu Eco-miasto 2018 zgłosiło się 46 polskich miast. Dziś ich włodarze dostali nagrody pomysły na rzecz poprawy jakości środowiska.

W pięciu kategoriach konkursowych rywalizowało aż 70 projektów miejskich, zgłoszonych przez samorządy 46 miast. Przyznano 10 tytułów laureata, po dwa w każdej kategorii, i 13 wyróżnień – to efekt szóstej już edycji konkursu Eco-miasto, który co roku organizuje w Polsce Ambasada Francji oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. 

Miasta z woj. lubelskiego zdobyły najwięcej tytułów laureata i wyróżnień. Sam Lublin, stolica regionu, został nagrodzony aż w dwóch kategoriach („gospodarka wodna” i „mobilność zrównoważona”).

Lublin inwestował ostatnio m.in, w zakup autobusów niskoemisyjnych, w tym elektrycznych oraz  trolejbusów, a także w cały system transportu miejskiego. 

 – Do tej pory wydaliśmy już na ten cel blisko pół miliarda złotych – mówi Krzysztof Żuk, prezydent miasta Lublin. 

Do poprawy gospodarki wodnej również przyczyniły się wydatki miasta. 

 – Jesteśmy dziś w czołówce polskich miast, jeżeli chodzi o infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną, a osiągnęliśmy to dzięki inwestycjom na kolejne pół miliarda, dzięki którym m.in. pokryliśmy sieciami 99 proc. miasta – uważa prezydent Lublina. 

Drugim laureatem w kategorii „gospodarka wodna” została Mława, a w kategorii „mobilność zrównoważona” zwyciężyły też Niepołomice. 

Po raz pierwszy w gronie zwycięzców znalazło się miasto z woj. podlaskiego – Białystok otrzymał nagrodę za działania w dziedzinie „gospodarki o obiegu zamkniętym”. W tej samej kategorii nagrodzono również Radzyń Podlaski. 

Nagrodę w kategorii „efektywność energetyczna budynków” otrzymały Kraków i Czeladź, a w kategorii „zieleń miejska a jakość powietrza” – Zabrze i Złotów.

Za co doceniono miasta? 

Białystok nagrodzono za włączanie lokalnej społeczności w realizację gospodarki o obiegu zamkniętym oraz za zainicjowanie działań służących ograniczeniu produkcji odpadów, a także wspieranie inicjatyw w zakresie zapobiegania marnotrawieniu żywności. Radzyń Podlaski został doceniony m.in. za całościowe działania uwzględniające interdyscyplinarność gospodarki o obiegu zamkniętym, w szczególności za wprowadzenie powszechnej zbiórki i kompostowania odpadów biodegradowalnych, które wykorzystywane są jako nawóz, a w planach mają posłużyć jako paliwo dla biogazowni.

Kraków został nagrodzony za wdrożenie systemu monitorowania zużycia mediów w budynkach użyteczności publicznej oraz za konsekwentne działania mające na celu eliminację nieefektywnych energetycznie źródeł ciepła. Czeladź otrzymała tytuł laureata m.in. za wykonanie termomodernizacji w 90 proc. budynków użyteczności publicznej oraz systematyczne działania w dziedzinie poprawy jakości powietrza, w tym za wdrożenie systemu monitoringu powietrza, a także za realizację inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Jury zwróciło uwagę na podejmowane przez Lublin działania na rzecz podnoszenia świadomości mieszkańców w zakresie zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, w tym za zachęcanie do picia „kranówki”, do oszczędzania wody, wykorzystania wód deszczowych oraz do podłączania się do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. W przypadku Mławy doceniono m.in. wybudowanie oczyszczalni ścieków w formule partnerstwa publiczno-prywatnego oraz intensywną rozbudowę sieci kanalizacyjnej i promowanie przyłączeń do zbiorczego systemu kanalizacyjnego.

Lublin został nagrodzony za osiągnięcie 30% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego oraz za tworzenie infrastruktury sprzyjającej multimodalności, w tym za budowę infrastruktury pieszej i rowerowej, a także za ambitne plany osiągniecia 50% udziału taboru niskoemisyjnego we flocie transportu publicznego. Nagrodę dla Niepołomic przyznano m.in. za wdrażanie środków miękkich w zakresie zrównoważonego transportu miejskiego (budowę ścieżek rowerowych, przyjęcie kodeksu ulicznego i zasad dla rowerzystów, działania podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu), które wraz ze stale rozwijaną infrastrukturą transportu autobusowego i szynowego składają się na spójną koncepcję intermodalności transportu publicznego. 

Zabrze nagrodzono za działania na rzecz rozwoju miejskich terenów zieleni, w tym kompleksową rekultywację 183 ha silnie zdegradowanych terenów poprzemysłowych, z których wywieziono ponad 8 tys. ton odpadów (w tym 500 ton odpadów niebezpiecznych), poddano bioremediacji około 100 tys. m3 zanieczyszczonych gruntów i nasadzono ponad 30 tys. drzew i krzewów. W przypadku Złotowa jury zwróciło uwagę na docenianie przez włodarzy znaczenia zieleni miejskiej w zrównoważonym rozwoju oraz na kompleksowy projekt rozwoju zieleni miejskiej „Fabryka czystego powietrza”.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane