Czytasz dzięki

Najbardziej poszukiwani dostają najwięcej

MAGDALENA BOJAŃCZYK konsultant z firmy doradztwa personalnego Hays
opublikowano: 15-07-2015, 22:00

Jak czytać raporty płacowe?

Jak czytać raporty płacowe? Czy przedziały wynagrodzeń prawników, które są w nich prezentowane, pokrywają się z rzeczywistością? Z raportów i analiz rynku wynika, że średnie miesięczne wynagrodzenie oferowane prawnikom na samodzielnych stanowiskach to 10-15 tys. zł brutto. Informacje te były szeroko komentowane w mediach. Podkreślano, że uwzględnione w raportach płace prawników w kolejnym roku utrzymują się na wyższym poziomie niż oferowane specjalistom i menedżerom z innych branż. Co szczególnie interesujące, krytyczne głosy pojawiły się wśród prawników — głównie młodszych, którzy zarabiają o wiele mniej niż pokazują publikacje.

Raporty płacowe prezentują uśrednione wynagrodzenia, które nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością. Nie oznacza to, że oferowane na rynku wynagrodzenia są niższe. Często spotykam kandydatów, którzy otrzymującą wynagrodzenia przewidziane dla partnerów, choć zajmują stanowiska seniorskie. Z czego wynikają dysproporcje wynagrodzeń? Czy kancelarie, które są przecież przedsiębiorstwami o często rozbudowanej strukturze, mają siatki płac? Odpowiedz jest jedna: to zależy — od kandydata, potrzeb kancelarii, samodzielności biura lokalnego w całej strukturze i strategii powiększanego działu.

Po pierwsze: kancelarie szukają prawników z osiągnięciami, ale także z ciekawą osobowością. Sieciowe często poszukują kandydatów z innych kancelarii międzynarodowych. Wynika to nie tylko z chęci „podkupienia”

prawnika konkurencji, ale również z jednakowych w większości korporacji standardów pracy. Po drugie: w perspektywie potrzeby rekrutacyjnej spowodowanej powiększaniem działu bądź otwieraniem nowej linii biznesowej kancelarie chętniej płacą więcej dobrym kandydatom, spełniającym bardzo szczegółowe dla danego stanowiska kryteria. Po trzecie wreszcie: nie wszystkie kancelarie sieciowe mają dużą moc decyzyjną co do wynagradzania na konkretnych stanowiskach. Są takie, które mają siatkę płac i budżet dla konkretnych stanowisk, co nie oznacza braku możliwości negocjacji wynagrodzenia, ale raczej w ustalonych widełkach.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Coraz częściej polskie i sieciowe kancelarie są skłonne zaoferować więcej kandydatom, którzy są nie tylko dobrzy merytorycznie, ale przede wszystkim mają biznesowe podejście,

czyli mówiąc wprost: mają bazę klientów.

Największe dysproporcje dotyczą wynagrodzeń partnerów. Wiele zależy od tego, ilu i jakich klientów ktoś obsługuje, ale wiele również od wielkość kancelarii, z której i do której partner przechodzi. Znam wielu, którzy mają olbrzymi potencjał, jednak współpracują z mniejszym podmiotem, a zatem ich możliwości rozwoju biznesu są mniejsze, np. ze względu na liczbę prawników, którzy mogliby pracować przy transakcji, i to, czy kancelaria ma wszystkie działy do kompleksowej obsługi prawnej klienta.

Podsumowując: próby systematyzowania wynagrodzeń prawników są konieczne, bo w pewien sposób ukazują tendencje rynkowe, ale każdy proces rekrutacyjny, stanowisko i dział prawa są inne, zatem płace i rotacja kandydatów bardzo się różnią. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAGDALENA BOJAŃCZYK konsultant z firmy doradztwa personalnego Hays

Polecane