Najbardziej szalona giełda świata

opublikowano: 22-10-2018, 22:00

Akcje chińskich spółek mocno podrożały po serii doniesień sygnalizujących szerokie wsparcie państwa dla rynków, prywatnych firm i gospodarki.

Indeks Shanghai Composite zyskał w poniedziałek 4,1 proc., najwięcej od marca 2016 r. To reakcja m.in. na wypowiedź prezydenta Xi Jinpinga, który zadeklarował podczas weekendu „niezachwianą” gotowość wsparcia niepaństwowych chińskich firm. Rząd Chin ogłosił natomiast plan obniżenia podatku dochodowego, a władze chińskich giełd zapowiedziały, że będą pomagać w zarządzaniu ryzykiem transakcji pożyczek zabezpieczanych akcjami.

— Wypowiedzi i działania podjęte od piątku są jak na razie wystarczającą dawką. Ale wciąż utrzymuje się oczekiwanie, że władze nie zakończą na tym, bo dane wciąż nie wyglądają optymistycznie — Weining Chen, menedżer funduszu w Miyuan z Pekinu.

Dane za trzeci kwartał pokazały spadek tempa wzrostu gospodarczego Chin do najniższego poziomu od kryzysu 2009 r. Poniedziałkowa zwyżka potwierdziła, że chiński rynek akcji stał się najbardziej zmiennym wśród najważniejszych na świecie. Wskaźnik 10-sesyjne zmienności indeksu Shanghai Composite znalazł się powyżej pułapu 45 proc., najwyższego spośród indeksów 47 giełd krajów rozwiniętych i rozwijających się. Jeszcze na początku tego roku Chiny zajmowały 17 pozycję w rankingu. WIG20 to pod względem zmienności oaza spokoju, bo wskaźnik 10-sesyjnej zmienności — choć wzrósł wyraźnie w ostatnich dniach — jest nawet niższy niż dla amerykańskiego S&P500.;

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy