Najbliższe sesje będą przełomowe

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 14-08-2003, 00:00

Wczorajsza sesja zakończyła się spadkiem. WIG spadł o 0,2 proc., do 18958,84 pkt, a WIG20 0 0,4 proc., do 1438,65. Wygląda na to, że rozgrzany do czerwoności parkiet znajduje się w przełomowym momencie. Obroty na całym rynku w trakcie sesji były gigantyczne i sięgnęły 575 mln zł. Mimo że zbliża się długi weekend, żaden aktywny inwestor nie będzie zastanawiał się, gdzie wypocząć. Najbliższe sesje mogą zdecydować, czy na GPW dojdzie do zasłużonej korekty wzrostów, w trakcie których WIG20 praktycznie bez odpoczynku wzrósł o 300 pkt.

Początek sesji chyba nikogo nie zaskoczył. Notowania zaczęły się na plusie i bardzo szybko wartość indeksu największych spółek sięgnęła szczytów ze stycznia ubiegłego roku. Tutaj rajd indeksu został zatrzymany. Poziom 1464 pkt uaktywnił potężną podaż. WIG 20 szybko zanurkował poniżej poziomu wtorkowego zamknięcia. Lepsze dane o amerykańskiej sprzedaży detalicznej pozwoliły jedynie na zatrzymanie impetu przeceny.

Inwestorzy mieli okazję reakcji na wyniki PKN Orlen, Netii i TP SA, która jako jedyna w tym gronie nie sprostała prognozom analitycznym. Miłą niespodziankę zrobił głównie PKN. Zysk netto rafineryjnej grupy wzrósł w drugim kwartale bardziej niż oczekiwali analitycy. Mniejszą od oczekiwanej stratę wykazał niezależny operator. Na początku sesji obie spółki zanotowały wzrosty, jednak później ich notowania osłabły razem z rynkiem.

W centrum uwagi jest TP SA, która znów nie poradziła sobie z silnym oporem na poziomie 15 zł. Dotychczas popyt powoli zdobywał kolejne punkty na fali rynkowego entuzjazmu. Jednak inwestorzy mają świadomość, że plany oferty publicznej akcji narodowego operatora są obecnie mocnym argumentem przeciwko wzrostom kursu. Dodatkowo wyniki kwartalne operatora były nieco gorsze od oczekiwań specjalistów.

Wśród mniejszych spółek tym razem zyskiwały tylko wybrane walory. Dużym popytem cieszą się akcje Getinu. Wczorajszy „Puls Biznesu” informował, że spółka dzięki Leszkowi Czarneckiemu jest bliska przejęcia banku w Rosji. Wzrósł kurs Elektrimu. PTC — operator komórkowy, którego udziałowcem jest holding — zanotował 9-krotny wzrost kwartalnego zysku.

Hossy nie przerywają Kable, na których odrodziły się spekulacje o możliwym wyprowadzeniu firmy z GPW. Około 10 proc. w trakcie sesji rosła cena Telmaxu, po informacji, że akcje firmy IT chętnie kupują inwestorzy finansowi. Na plusach utrzymał się MPEC. Miasto Wrocław rozważa sprzedaż swojego pakietu akcji elektrociepłowni. Kolejne historyczne maksima wyznacza Cersanit, który ponownie zaprezentował wysoką dynamikę wyników. Zwyżkował też Sterprojekt, który poinformował o zdobyciu kontraktu z NATO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najbliższe sesje będą przełomowe