Najbogatszy Afrykańczyk chce zainwestować miliardy w USA i Europie

opublikowano: 17-08-2017, 12:44

Najbogatszy człowiek Afryki, Aliko Dangote, planuje zainwestować od 20 do 50 mld USD w Stanach Zjednoczonych i Europie do roku 2025. Swoje biznesy zamierza plasować w sektorze przemysłowym, w tym w energetyce odnawialnej oraz petrochemii, informuje Bloomberg.

60-letni nigeryjski potentat branży cementowej ma zamiar rozpocząć inwestycje od 2020 r. po zakończeniu wartych prawie 5 mld USD projektów rolnych i szacowanych na 11 mld USD projektów rafineryjnych w swoim kraju.

Aliko Dangote
Zobacz więcej

Aliko Dangote fot. Bloomberg

Począwszy od 2020 r. 60 proc. naszych przyszłych inwestycji będzie lokalizowanych poza Afryką, dzięki czemu będą bardziej zrównoważone - powiedział Dangote, którego majątek wyceniany jest na 11,6 mld USD, według indeksu miliarderów Bloomberga. 

Dodaje, że największa inwestycja Dangote Group będzie miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i Europie.

Myślę, że energia odnawialna jest drogą do przodu i przyszłością. Patrzymy na petrochemikalia, ale rozważamy też inwestycje w inne firmy – wyjaśnia Dangote.

W ciągu ostatnich pięciu lat firma Dangote szybko zróżnicowała się, zarówno pod względem geograficznym, jak i w nowych gałęziach przemysłu. Rozbudowana została firma Dangote Cement, która stanowi prawie 80 proc. majątku miliardera. Obecnie poza Nigerią obecna jest w dziewięciu innych krajach Afryki. W 2015 roku miliarder rozpoczął budowę rafinerii w pobliżu Lagos, głownego centrum przemysłowo-handlowego Nigerii, która jest w stanie przerabiać około 650 tys. baryłek ropy dziennie. Wspólnie z amerykańskimi firmami private equity Carlyle Group i Blackstone Group buduje sieć gazociągów prowadzących  z regionu nigeryjskich złóż ropy do Lagos

W ubiegłym miesiącu Dangote zapowiedział, że zamierza zainwestować w ciągu najbliższych trzech lat około 4,6 mld USD w produkcję cukru, ryżu i mleka

.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Najbogatszy Afrykańczyk chce zainwestować miliardy w USA i Europie