Najbogatszy Chińczyk dzięki Buffettowi

MD
opublikowano: 28-09-2009, 18:52

Wang Chuanfu awansował aż o 102 miejsca i  znalazł się na szczycie listy najbogatszych Chińczyków. To zasługa Warrena Buffetta.

Wang to założyciel spółki BYD, producenta akumulatorów i aut elektrycznych. Jego majątek ma wartość 5,1 mld USD. Wartość rynkowa BYD wzrosła pięciokrotnie w rok po tym jak 10 proc. jej akcji nabyła spółka zależna Berkshire Hathaway, wehikułu inwestycyjnego Warrena Buffetta. Wówczas zrobiło się o BYD głośno.

Wartość rynkowa BYD, którego auto F3 jest najlepiej sprzedającym się samochodem w Chinach, to 18,2 mld USD. 43-letni Wang ma 28 proc. akcji spółki.

Hurun Report, który opublikował listę najbogatszych Chińczyków, podał, że liczba miliarderów w Państwie Środka wzrosła do 130. W ubiegłym roku było ich 101. Według Ruperta Hoogewerfa, który zajmuje się przygotowaniem listy najbogatszych Chińczyków, liczba miliarderów, o których nie da się uzyskać oficjalnych informacji, może być zbliżona do liczby tych, którzy są znani.

Pełna lista 1000 najbogatszych Chińczyków zostanie opublikowana w październiku.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane