Które miasta mają największy problem ze smogiem (RANKING)

AR
opublikowano: 04-12-2017, 11:19
aktualizacja: 04-12-2017, 11:49

Polski Alarm Smogowy sprawdził, które miasta mają najbardziej zanieczyszczone powietrze. Smogowym rekordzistą pozostaje Kraków.

Polski Alarm Smogowy, organizacja non-profit walcząca m.in. o zmiany w prawie związane z nakazem wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła, przeanalizował dane zebrane przez stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ub. roku.

— To najnowsze dane o pomiarach pochodzących ze wszystkich stacji pomiarowych w Polsce — podkreślają aktywiści.

W rankingu uwzględniono pomiary stężenia pyłu PM10 (czyli o wielkości do 10 mikrometrów) oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Zestawienie obejmuje jednak tylko te miejscowości, w których działają stacje pomiarowe. Niestety, nie wszystkie gminy w  Polsce je mają.

Miastem o najwyższym średniorocznym stężeniu pyłu PM10 (powyżej normy 40 µg/m3) wciąż jest Kraków, który ze smogiem walczy od lat. Miasto ma także
najwyższą liczbę dni ze stężeniem PM10 większym niż 50 µg/m3. Stolica Małopolski jako pierwsza w kraju wprowadziła lokalną uchwałę antysmogową i określiła terminy wymiany pieców opalanych nieekologicznymi paliwami na piece spełniające unijne normy.

Miastem o najniższym stężeniu szkodliwego pyłu jest natomiast Gdynia.

— Mamy to szczęście, że Gdynia jest miastem dobrze przewietrzonym, połowę jej powierzchni stanowią lasy — mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, podczas jednej z konferencji na temat środowiska w listopadzie.

Najmniej dni z wysokim stężeniem szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 jest natomiast w Białystoku.

Konsekwencje zdrowotne wywołuje też oddychanie powietrzem z wysokim stężeniem benzo(a)pirenu, który jest uważany za substancję rakotwórczą. Jego głównym źródłem są gospodarstwa domowe, gdzie w starych piecach, tzw. "kopciuchach", spala się niskiej jakości paliwa stałe, pochodne węgla i drewno. Polskie gminy mają najwyższy poziom benzo(a)pirenu w powietrzu w całej UE.

Miasta "rekordziści" przekraczają poziom tego rakotwórczego związku prawie 18-krotnie. Najwyższy (83,93 ng/m3) odnotowano w Nowej Rudzie, od 18 do 24 stycznia 2016 r., choć średnia roczna najwyższa jest w Opocznie. Bardzo wysoki poziom benzo(a)pirenu notuje się również na uznawanym za czyste Pomorzu. Kościerzyna i Wejherowo przekroczyły normy o odpowiednio 1000 proc. i 800 proc. Najlepiej pod tym względem wypadają Suwałki i Białystok.

— Bez wprowadzenia w Polsce norm jakości węgla i systemu kontroli jego jakości takie zestawienia będziemy oglądać jeszcze przez wiele lat — powiedział Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Rząd pracuje obecnie nad normami jakości węgla. Mają się one pojawić w pierwszym kwartale tego roku.

Z powodu smogu, który nasila się zimą, coraz modniejsze w Polsce stają się maseczki. "PB" sprawdził, jak się ma branża producentów (czytaj więcej >>>).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Które miasta mają największy problem ze smogiem (RANKING)