Najcenniejsze obrazy z kolekcji MNW wystawione na III Aukcji Adopcji

  • DI
opublikowano: 14-09-2022, 12:37
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

19 września 2022 r. Stowarzyszenie Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie we współpracy z Domem Aukcyjnym Desa Unicum i portalem Artinfo.pl przeprowadzi III Aukcję Adopcji obrazów z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Symboliczna adopcja to objęcie wybranych dzieł imiennym patronatem przez osobę prywatną, firmę bądź instytucję.

Józef Chełmoński, „Bociany”, 1900 r.
Józef Chełmoński, „Bociany”, 1900 r.
Ligier Piotr

W katalogu aukcyjnym znalazły się 24 dzieła wybrane przez kuratorów Muzeum Narodowego, wśród których znaleźć można m.in.: „Bociany” Józefa Chełmońskiego, „Śmierć artysty” i „Siłę źródła” Jacka Malczewskiego, „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku” Jana Matejki, „Portret kobiety w zawoju” Elisabeth-Louise Vigee le Brun, „Słońce majowe” Józefa Mehoffera, dwa portrety która Stanisława Augusta autorstwa Marcello Bacciarelli i Per Krafta, a także szkic do obrazu „Szał” Józefa Podkowińskiego czy wybitne dzieło renesansowe „Madonnę z Dzieciątkiem, świętym Janem Chrzcicielem i aniołem” Sandro Botticellego.

Franciszek Żmurko,  „Z rozkazu Padyszacha – Odaliska”, 1881 r.
Franciszek Żmurko, „Z rozkazu Padyszacha – Odaliska”, 1881 r.
Ligier Piotr

Każdy uczestnik aukcji może się stać mecenasem sztuki, obejmując patronatem jedno z wyselekcjonowanych dzieł, adoptując je dla siebie, w imieniu firmy czy instytucji lub zadedykować adopcję komuś bliskiemu.

Zwycięzcy licytacji podczas uroczystości w Muzeum Narodowym otrzymają certyfikaty potwierdzające patronat nad wybranym dziełem. Dodatkowym świadectwem patronatu będzie imienna tablica, która zawiśnie obok wylicytowanego obiektu.

Paul Signac, „Antibes – Ranek”, 1914 r.
Paul Signac, „Antibes – Ranek”, 1914 r.
Wilczyński Krzysztof

– Zakupienie obrazu z kolekcji Muzeum Narodowego właściwie nie jest możliwe, ale można stać się patronem jednego z nich na rok, biorąc udział w organizowanej przez nasze Stowarzyszenie aukcji. Adopcje dzieł to nowoczesna forma mecenatu, która pozwala na połączenie satysfakcji z realnego wsparcia czołowej instytucji kultury w Polsce z niebywałą możliwością swoistego posiadania wybitnego dzieła. Patroni adopcyjni obrazów lub osoby obdarowane adopcją z dużym wzruszeniem odnajdują w muzeum tablice z własnym nazwiskiem, lub nazwą firmy obok prac Matejki, Mehoffera, Malczewskiego, Botticellego, Vigee le Brun, Signaca czy Krestinga – mówi Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół MNW.

Claude Joseph Vernet,  „Port rybacki o porannym brzasku” („Poranek”), 1774 r.
Claude Joseph Vernet, „Port rybacki o porannym brzasku” („Poranek”), 1774 r.
Ligier Piotr

Trzecia edycja aukcji odbędzie się 19 września o godzinie 19 na żywo w holu głównym MNW oraz online za pośrednictwem platformy desa.pl i artinfo.pl.

Dochód uzyskany podczas licytacji w całości przeznaczony będzie na sfinansowanie powstania kolekcji Autoportrety XXI, na którą składa się 20 prac znakomitych polskich artystów i artystek, a którą stowarzyszenie przekaże Muzeum Narodowemu w Warszawie.

Jan Matejko, „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”, 1874 r.
Jan Matejko, „Zawieszenie dzwonu Zygmunta na wieży katedry w Krakowie w 1521 roku”, 1874 r.
Wilczyński Krzysztof

Na stronie www.desa.pl i www.artinfo.pl można zobaczyć katalog obiektów i składać pierwsze oferty.

Maerten van Heemskerck, tryptyk „Ecce Homo”, na skrzydłach portrety donatorów, 1544 r.
Maerten van Heemskerck, tryptyk „Ecce Homo”, na skrzydłach portrety donatorów, 1544 r.
Ligier Piotr
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane