Czytasz dzięki

Najcenniejszy obraz polskich zbiorów i magnes przyciągający tłumy

  • Materiał partnera
opublikowano: 28-11-2019, 10:44

Polska jest jednym z siedmiu krajów, które mają obraz Leonarda da Vinci. „Dama z gronostajem” to jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach.

38-letni Leonardo namalował „Damę...” w 1490 r. w Mediolanie. Obraz przedstawia dziewczynę, która na lewej ręce trzyma białego gronostaja, a prawą gładzi jego futerko. Zwierzątko, które jest właściwie współbohaterem portretu, Izabela Czartoryska określała jako brzydkiego psa.

Dziewczyna z obrazu to Cecylia Gallerani, wielkiej urody i inteligencji poetka pisząca po włosku i łacinie. Za powstaniem portretu stoi Ludovico Sforza, książę Mediolanu, któremu Cecylia urodziła nieślubnego syna. Znawcy obrazu uważają, że przedstawia on Cecylię w odmiennym stanie, o czym ma świadczyć właśnie trzymane na dłoni zwierzątko. Gronostaj był bowiem antycznym symbolem macierzyństwa, a sam książę Sforza kawalerem Orderu Gronostaja. Portret prawdopodobnie pozostawał w posiadaniu Cecylii aż do jej śmierci w 1536 r. Co działo się z obrazem przez następne 300 lat, pozostaje zagadką.

Żaden ze słynnych kobiecych portretów Leonarda nie przetrwał do naszych czasów w pierwotnym stanie. Zmianom podlegały farby, którymi je namalowano, następowały procesy starzenia materiałów. Obrazy poddawano także różnym zabiegom na zlecenie ich właścicieli. Nie wiadomo jednak, kto i dlaczego zezwolił na przemalowanie oryginalnego tła i detali stroju damy. Wiadomo natomiast, że księżna Izabela otrzymała obraz jeszcze z jego oryginalnym, namalowanym przez Leonarda tłem. Powszechnie sądzi się, że pęknięcie lewego górnego narożnika obrazu było przyczyną zmian.

Tak czy inaczej "Dama z gronostajem" pozostaje magnesem, który najmocniej przyciąga widzów do zwiedzania zbiorów Czartoryskich. Pracownicy muzeum opowiadają, że zagraniczne wycieczki, zwłaszcza te z Japonii, przychodziły często tylko po to, aby obejrzeć „Damę...”. 

Cały tekst na temat najcenniejszego obrazu w polskich zbiorach przeczytasz w dodatku specjalnym poświęconym Muzeum Książąt Czartoryskich, który ukaże się w grudniowym numerze PB Weekend

Po długim remoncie Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zapowiada wielkie otwarcie. Na ulicę Pijarską powraca „Dama z gronostajem” jeden z najpiękniejszych portretów na świecie, najważniejszy i najcenniejszy obraz w polskich zbiorach. Dziennikarze PB Weekend zapraszają na wyjątkowy spacer po 21 salach wystawowych gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością, historia Polski przeplata z historią rodu  Czartoryskich i jego niezwykle bogatą kolekcją. Zapraszamy do Muzeum, które ujawnia tajemnice, wzruszenia, zachwyca aranżacją i sztuką. 

W dodatku m.in. rozmowa z ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim, w którym opowiada o zakupie kolekcji książąt Czartoryskich. - Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego uważam, że to była i moja, i nasza jako ministerstwa powinność, aby tę najcenniejszą kolekcję sztuki pozostającą w rękach prywatnych zabezpieczyć jako dziedzictwo narodu polskiego. Starania takie były prowadzone już wcześniej, nawet w czasach PRL czy bezpośrednio przez naszych poprzedników, ale z różnych powodów nie zakończyły się sukcesem. My byliśmy skuteczni. Przede wszystkim dzięki profesjonalnej pracy naszych muzealników i prawników - opowiada.

Cały wywiad w najnowszym wydaniu PB Weekend, dostępnym od 6 grudnia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MATERIAŁ PARTNERA

Polecane