Najdłuższa spadkowa seria od 2003 roku

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 10-08-2011, 00:00

Giełdy przez większą część dnia kontynuowały wczoraj przecenę. Największe od trzech lat poniedziałkowe spadki na Wall Street nie dały szans na znaczące odreagowanie. Rano szczególnie ponuro było w Seulu i Hongkongu, gdzie indeksy Hang Seng i Kospi traciły nawet 7 proc. Ich śladem poszły europejskie parkiety. Niektóre indeksy po ósmej z rzędu przecenie zanotowały najdłuższą spadkową serię od 2003 roku. Po południu nastroje poprawiły się dzięki zwyżkom w USA. To pozwoliło indeksom w Londynie i Paryżu odrobić straty, a Frankfurtowi zmniejszyć ich skalę.

Podczas sesji widać było, że inwestorzy czekają na wieczorną decyzję amerykańskiego FOMC w sprawie stóp procentowych, a właściwie na uzasadnienie i komentarze do bieżącej sytuacji. Od tego zależy rozwój sytuacji na giełdach.

Fatalne nastroje na parkietach i narastające obawy o spowolnienie światowej gospodarki negatywnie przekładają się na wyceny surowców (wyjątkiem jest złoto). To z kolei źle wpływa na wyceny spółek z sektora wydobywczo-paliwowego. Wczoraj wśród najmocniej przecenionych firm znalazły się koncerny górnicze, rafinerie i spółki użyteczności publicznej. Mocno oberwało się akcjom BP, Royal Dutch Stell czy RWE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy