Najdłuższy podmorski gazociąg otwarty

(Tadeusz Stasiuk)
16-10-2006, 17:05

Langeled, najdłuższy podmorski gazociąg na świecie, który zabezpieczy w 20% potrzeby brytyjskiego rynku, został w poniedziałek otwarty.

Langeled, najdłuższy podmorski gazociąg na świecie, który zabezpieczy w 20 procentach potrzeby brytyjskiego rynku, został w poniedziałek otwarty przez premierów Wielkiej Brytanii i Norwegii - Tony'ego Blaira i Jensa Stoltenberga.

Norweski gaz płynie rurą o długości 1200 km po dnie Morza Północnego do Easington w Szkocji, gdzie gazociąg kończy się terminalem odbiorczym. Na razie gaz pochodzi z norweskiego pola Troll. Gdy zostaną ukończone prace, gaz będzie pochodził ze złóż Ormen Lange.

Budowa skomplikowanego systemu złożonego z gazociągu, przepompowni, terminali i przetwórni gazu na brzegu norweskim w Aukra i Romsdal kosztuje prawie 2 mld euro. Sam terminal w Easington kosztował 173 mln euro; koszty inwestycji udało się obniżyć o 350 mln euro w stosunku do początkowych założeń.

Premier Blair - inaugurując gazociąg wypiciem symbolicznej filiżanki angielskiej herbaty zaparzonej wodą, którą zagotowano na norweskim gazie - podkreślił znaczenie inwestycji dla gospodarki, gdzie gaz jest głównym źródłem energii elektrycznej.

Oznajmił, że jeśli teraz nie zostałyby podjęte właściwe decyzje, w przyszłości nie byłoby żadnej gwarancji zapewnienia zaopatrzenia w gaz. Przypomniał, że w sytuacji rosnącego wzrostu gospodarczego Chin, Indii i innych rozwijających się państw azjatyckich, popyt na gaz będzie coraz większy, a cena surowca będzie rosła.

"Jeśli nie będziemy więc zajmować się już teraz kwestią naszego bezpieczeństwa energetycznego, przyjdzie nam w przyszłości zapłacić ogromną cenę" - powiedział Blair.

Obecnie źródłem 40 procent brytyjskiej energii elektrycznej jest gaz, którego cena na rynku krajowym stale rośnie.DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Najdłuższy podmorski gazociąg otwarty