Najdłuższy wzrost indeksu cen żywności od 2008 roku

opublikowano: 04-03-2021, 14:16

Luty był już dziewiątym z rzędu miesiącem wzrostu indeksu cen żywności, publikowanego przez FAO.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że w lutym indeks cen żywności sięgnął 116 i znalazł się najwyżej od 6 lat. W styczniu, po korekcie, sięgał 113,2.

Organizacja zwróciła uwagę, że tak długi okres wzrostu indeksu jak obecnie notowano ostatni raz w 2008 roku, kiedy świat stanął przed pierwszym z dwóch kryzysów żywnościowych w okresie kilku kolejnych lat.

- Presja cenowa budzi bardzo duże obawy – powiedziała Shirley Mustafa, ekonomistka FAO. – Wyższe międzynarodowe ceny mogą nasilić problemy ekonomiczne powodowane przez pandemię, szczególnie w najbardziej zagrożonych grupach – dodała.

W trudnej sytuacji staną kraje o niskich dochodach, uzależnione od importu żywności. FAO ostrzega, że popyt na zboża, według prognoz, jest powyżej średniej w sezonie 2020-2021. Już 45 krajów potrzebuje zewnętrznej pomocy żywnościowej.

Globalne ceny żywności wciąż są poniżej rekordowego poziomu z 2011 roku. Są także oznaki, że tempo wzrostu cen słabnie. W lutym koszt zbóż rósł o 1,2 proc., najwolniej od lipca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane