Najdroższe prace żyjących artystów

AOP
18-04-2008, 16:10

Rekord najdroższych prac żyjących artystów zmienia ręce tak często jak banknot 20-dolarowy - informuje portal most-expensive.net.

Jako ostatnie rekord cenowy pobiło „Powieszone serce” Jeffa Koonsa sprzedane za 21,6 mln USD.

Wcześniej rekord pobił Damien Hirst - jego pozytywka z „Wiosenną kołysanką” została sprzedana na aukcji u Sotheby’ego w 2007 r. za 19,1 mln USD.

Pobił on rekord swojego przyjaciela Luciana Freuda - starszego syna sławnego psychoanalityka – któremu tytuł rekordzisty przysługiwał przez zaledwie dwadzieścia cztery godziny po sprzedaży obrazu „Bruce Bernard” za 16,5 mln USD.

Freud może jednak odzyskać tytuł znowu – jego obraz “Benefits Supervisor Sleeping” może zostać sprzedany, jak się przypuszcza, za 30 mln USD w maju.

Praca ta, przedstawiająca korpulentną kobietę rozpartą na sofie, powstała w 1995 r. i była pierwszym aktem przedstawionym na pierwszej stronie brytyjskiego wydania „Financial Times’a”.

51-letnia modelka, Sue Tilley, pozowała artyście przez miesiąc. W tym czasie nie mogła udać się na wakacje, gdyż mogłaby wrócić opalona. Za pozowanie zapłacono jej bardzo przeciętną stawkę, 40 USD, ale za to mogła sprzedać jedną z wczesnych prac Freuda, do której pozowała, za przynajmniej 50 tys. USD. Oczywiście, osiągnęła ona również pewien poziom sławy dzięki temu, że pozowała do jednego z najdroższych obrazów na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AOP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Najdroższe prace żyjących artystów