Czytasz dzięki

Najem i inwestycje biją rekordy

Paweł Bwerłowski
opublikowano: 08-12-2019, 22:00

W nieruchomościach być może ostatni rok rosnących wyników. W kolejnym czekają nas spektakularne otwarcia.

Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w 2019 r. może przekroczyć 7 mld EUR, co byłoby wynikiem zbliżonym lub lepszym od rekordu odnotowanego w 2018 r. Rynek nieruchomości biurowych w Polsce wzbogacił się w tym czasie o ok. 745 tys. m kw. nowej powierzchni, rosnąc do 11,1 mln m kw., wynika ze wstępnego podsumowania mijającego roku sporządzonego przez Savills. W tym samym czasie powstało ok. 315 tys. m kw. powierzchni handlowej, dzięki czemu w Polsce jest jej już blisko 12,4 mln m kw., wybudowano również 2,7 mln m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej, co podniosło jej całkowite zasoby do poziomu 18,4 mln m kw.

Ostatnie 12 miesięcy zapisało się w historii również dzięki dwóm rekordowym transakcjom najmu na rynku powierzchni biurowych w Warszawie — mBank podpisał umowę na 45,6 tys. m kw. w Mennica Legacy Tower, a Orange Polska renegocjowało umowę w Miasteczku Orange (44,85 tys. m kw.).

— Nieruchomości komercyjne w Polsce w dalszym ciągu przyciągają zarówno inwestorów, jak i najemców, stanowiąc atrakcyjny rynek do rozwijania działalności biznesowej oraz poszukiwania wyższej niż na zachodzie Europy stopy zwrotu. W Polsce nadal dominują zagraniczni inwestorzy. Obserwujemy dużą aktywność funduszy z Azji i Europy Środkowej i Wschodniej. Optymistyczne nastroje tonują jednak m.in. wyzwania związane z dostępem do pracowników oraz potencjalne wahania koniunktury, zwłaszcza pogarszająca się kondycja niemieckiej gospodarki — mówi Tomasz Buras, dyrektor zarządzający Savills w Polsce.

To właśnie obawy związane z gospodarką światową powstrzymują ekspertów przed hurraoptymistycznymi prognozami na 2020 r. Na pewno jednak nad Wisłą będzie to rok ciekawy. Czeka nas oddanie do użytku spektakularnych wieżowców (The Warsaw HUB, Mennica Legacy Tower, Widok Towers, Skyliner), a także zakończenie realizacji projektów mixed-use, czyli wielofunkcyjnych (m.in. Browary Warszawskie i Elektrownia Powiśle). Wśród prognozowanych przez Savills trendów na kolejne miesiące znajduje się logistyka miejska (małe magazyny), która wobec rozwoju sektora e-commerce może pomóc skrócić czas dostaw towarów, a także nacisk na nowe technologie w nieruchomościach (tzw. proptech) przy jednoczesnym zachowaniu troski o środowisko naturalne. Firma przewiduje też więcej inwestycji w takie nieruchomości jak prywatne domy seniora czy akademiki.

7 mld EUR Tyle może wynosić łączna wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne w Polsce w 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Bwerłowski

Polecane