Najem – stawki sezonowo w górę

Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.
opublikowano: 02-11-2010, 11:25

Na trzech największych rynkach nieruchomości, a więc w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu łączna liczba transakcji najmu zanotowana przez agentów firmy Emmerson zwiększyła się w ostatnim kwartale w porównaniu z I kwartałem obecnego roku o jedną trzecią.

W III kwartale odnotowano również wzrosty zarówno ofertowych jak i transakcyjnych stawek najmu w porównaniu z wcześniejszym okresem. Należy jednak zaznaczyć, że ta stosunkowo znaczna poprawa ma w dużej mierze charakter sezonowy.

W kolejnym kwartale stawki powinny wrócić do poprzednich poziomów.
W kolejnym kwartale stawki powinny wrócić do poprzednich poziomów.
None
None

Należy podkreślić, że choć w wypadku wszystkich trzech miast potencjalni najmujący mogli liczyć na upusty w trakcie negocjacji, to jednak nie były to znaczne wielkości. Największe różnice pomiędzy stawką ofertową a transakcyjną w pojedynczej transakcji zaobserwowane przez pośredników firmy Emmerson wyniosły w 2010 roku dla Warszawy 15,4%, dla Krakowa 18,2%. W wypadku Wrocławia różnica ta była najwyższa i wyniosła prawie jedną trzecią.  Stawki ofertowe są z reguły wyższe od tych ostatecznie uzgodnionych. Wynika to z faktu, że oferujący swoje lokale mieszkaniowe pod najem przystępując do negocjacji podają wyższą stawkę, z góry zakładając możliwość jej obniżenia w ich trakcie.

Dla Warszawy jak i dla pozostałych dwóch miast najniższe stawki najmu zarówno ofertowe jak i transakcyjne wystąpiły w II kwartale 2010 roku. Natomiast ich najwyższe poziomy, z wyjątkiem Wrocławia, zostały odnotowane w okresie lipiec – sierpień. Na stołecznym rynku wyniosły one wtedy odpowiednio 43,86 zł/mkw. oraz 42,38 zł/mkw. Średnia rynkowa stawka najmu zwiększyła się w ciągu ostatnich dziewięciu miesięcy o jedną szóstą. Natomiast największą obniżkę kosztów potencjalni najmujący wynegocjowali w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku, wyniosła ona wtedy średnio 4%.

Ogólnie rzecz biorąc w ostatnim kwartale w wypadku Krakowa i Wrocławia rynkowe stawki najmu kształtowały się na poziomie mniej więcej o jedną trzecią niższym niż miało to miejsce w przypadku Warszawy. W stolicy Małopolski w III kwartale ceny najmu były również wyższe niż w przypadku dwóch pierwszych okresów. Średnia stawka ofertowa wyniosła wówczas 31,73 zł/mkw. czyli o 2,7% więcej niż średnia stawka rynkowa.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wrocław jest jedynym miastem w zestawieniu, gdzie koszty najmu w I kwartale 2010 r. były wyższe niż miało to miejsce w okresie od lipca do września. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy średnie stawki ofertowe zanotowały spadek w porównaniu z I kwartałem o 7,22%, podczas gdy stawki transakcyjne obniżyły się o jedną dziesiątą. Należy zaznaczyć, że w ostatnim okresie ceny ofertowe we Wrocławiu pozostawały jedynie nieznacznie wyższe niż w Krakowie, natomiast transakcyjne były na niższym poziomie. Wynika stąd, że mieszkańcy tego pierwszego miasta mogli liczyć na większe obniżki ze strony wynajmujących. W ciągu pierwszego półrocza 2010 roku to stolica Dolnego Śląska w obu przypadkach była na drugim miejscu po Warszawie. Jeżeli jednak dynamika zmian stawek we Wrocławiu i Krakowie będzie nadal się utrzymywać to należy się spodziewać, że w ostatnim kwartale bieżącego roku Kraków zajmie to miejsce.

Podsumowując w każdym z analizowanych miast można zauważyć wyraźny sezonowy charakter zmian cen. Najlepiej widać to w ostatnim z badanych kwartałów, kiedy to poszukujący mieszkania do zamieszkania musieli zapłacić najwięcej zarówno w Warszawie jak i Krakowie. We Wrocławiu co prawda stawki były niższe niż w I kwartale, ale i tak odnotowały wzrost w porównaniu do okresu kwiecień – czerwiec. Taką sytuację można uznać za naturalną, gdyż w ciągu roku zwyczajowo najdrożej jest właśnie w III kwartale. Po dość spokojnym lipcu ożywienie zazwyczaj pojawia się w sierpniu i wrześniu, kiedy to studenci zaczynają szukać mieszkań na nadchodzący rok akademicki. Każde z wymienionych tutaj miast jest dużym ośrodkiem naukowym z wieloma uczelniami, w związku z tym liczna brać studencka ma niewątpliwie wpływ na sytuację na poszczególnych rynkach. Wywołany w ten sposób wzrost popytu musi oczywiście nieść ze sobą wzrost cen, co miało miejsce także w tym roku. W kolejnym kwartale należy spodziewać się uspokojenia sytuacji, a stawki powinny powrócić do niższych poziomów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Nowak, Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.

Polecane