Najem ze wsparciem w całej Europie

MAS
01-10-2013, 00:00

Wmaju Piotr Styczeń, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, poinformował, że program Mieszkanie dla Młodych jest ostatnim rządowym programem pomocowym wspierającym zakup własności.

Zaś pod koniec lipca rząd ogłosił plan finansowania budowy mieszkań na wynajem. To dopiero pierwszy krok w kierunku promowania budownictwa czynszowego.

Promocję budownictwa czynszowego od wielu lat postulują zarówno związki firm deweloperskich i zrzeszenia Towarzystw Budownictwa Społecznego, jak i Europejski Kongres Finansowy. Te środowiska rekomendują przede wszystkim usunięcie barier legislacyjnych i stworzenie warunków ekonomicznych sprzyjających rozwojowi prywatnego budownictwa czynszowego. Wielkim hamulcem jego rozwoju w Polsce jest ustawa o ochronie lokatorów, której zapisy nadmiernie chronią nierzetelnych najemców. Tymczasem w całej Europie wprowadzane są programy wsparcia budownictwa czynszowego. Zasady są tak różne, jak różne są kraje.

Brytyjczycy, którzy od lat 80. promowali własność, wyprzedając zasoby mieszkań komunalnych, wracają do wynajmu. Na wyspach wciąż dominują posiadacze, jednak ich liczba maleje. W 2007 r. własną nieruchomość miało prawie trzy czwarte mieszkańców Wielkiej Brytanii, obecnie — już tylko 68 proc. Brytyjski rząd uruchomił program wsparcia dla budownictwa czynszowego build-to-rent. Inwestorzy otrzymają 1 miliard funtów wsparcia rocznie. Jeden z pierwszych inwestorów, który uzyskał dofinansowanie, otrzyma około 32 tys. funtów dotacji na każde mieszkanie budowane w ramach programu.

Inaczej sytuacja wygląda we Francji. Przygotowany program bazuje na ulgach podatkowych i jest przeznaczony dla osób o niskich dochodach. Przez kolejnych dziesięć lat inwestorzy mogą odpisać od podatku kwotę równą 18 proc. ceny mieszkania. Warunkiem uzyskania ulgi jest wartość mieszkania nieprzekraczająca 300 tys. EUR. Czynsz pobierany przez właściciela od najemców musi być o 20 proc. niższy niż stawka rynkowa oparta na średniej z okolicy, a najemcami mogą być jedynie osoby, których dochody nie przekraczają określonego pułapu. Nowe mieszkania muszą spełniać także wymagania energetyczne. Koszt programu to 1,3 mld EUR rocznie.

Wprowadzenie ułatwień związanych z możliwością inwestowania w budownictwo czynszowe w Polsce z pewnością spowodowałoby pojawienie się inwestorów polskich i zagranicznych, którzy obecnie inwestują w biurowce, centra handlowe i logistyczne.

AGNIESZKA GROTKOWSKA

dyrektor ds. projektów specjalnych Domiporta.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Najem ze wsparciem w całej Europie