Najemcy chcą być traktowani jak partnerzy

Rozmawiał Paweł Berłowski
opublikowano: 18-09-2017, 22:00

Klienci oczekują przede wszystkim profesjonalnego podejścia do planowania, budowy i najmu magazynów.

ROZMOWA Z RADOSŁAWEM T. KROCHTĄ, PREZESEM MLP GROUP

DOBRE RELACJE:
DOBRE RELACJE:
Kiedy najemcy decydują się na magazyn i uzgadniają z deweloperem warunki współpracy, chcą mieć komfortową sytuację, gwarancję odpowiedniej obsługi na co najmniej kilka lat — przypomina Radosław T. Krochta, prezes MLP Group.
[FOT. ARC]

 

„Puls Biznesu”: Jakie są, z punktu widzenia najemcy, najważniejsze cechy inwestycji magazynowo-logistycznej?

Radosław T. Krochta: Najemcy chcą być traktowani partnersko, a nie jak towar handlowy. Kiedy decydują się na magazyn i uzgadniają z deweloperem warunki współpracy, chcą mieć komfortową sytuację, gwarancję odpowiedniej obsługi na co najmniej kilka lat, ponieważ magazyn nie jest do końca samoobsługowy. Klienci doceniają naszą strategię„build and hold”, polegającą na tym, że to my jesteśmy właścicielem obiektów, nie sprzedajemy ich po wybudowaniu, i to z nami mogą rozmawiać o potrzebnych modyfikacjach np. układu wentylacji czy systemu chłodniczego. Najważniejsza przy wyborze magazynu pozostaje oczywiście lokalizacja. Klienci najczęściej decydują się na główne ośrodki magazynowe w kraju. Nieco wyższe stawki czynszu są tam rekompensowane innymi korzyściami: dostępem do wykwalifikowanych pracowników, bliskością dużych docelowych rynków zbytu, a także łatwym dojazdem rozbudowaną, nowoczesną siecią dróg ekspresowych i autostrad.

Jak deweloperzy magazynowo-logistyczni minimalizująnegatywny wpływ na środowisko i lokalne społeczności?

Rozwiązania ekologiczne stosowane przy projektowaniu parków logistycznych budzą coraz większe zainteresowanie najemców. Firmy chętnie decydują się na systemy oszczędzające bieżące koszty, m.in. oświetlenie LED oraz ogrzewanie i chłodzenie z wykorzystaniemenergii odnawialnej. Z jednej strony, wpływa to na ochronę środowiska, a z drugiej, przynosi wymierne korzyści finansowe w dłuższym czasie. Planując inwestycję, staramy się znaleźć kompromis, czyli miejsce, w którym park będzie jak najmniej uciążliwy dla okolicznych mieszkańców, a jednocześnie jego przyszli pracownicy będą mieli łatwy dojazd z pobliskich miejscowości. Ostatnio sfinansowaliśmy np. budowę dwóch stacji wypożyczania rowerów miejskich na terenie naszych parków MLP Pruszków I i MLP Pruszków II. Chcieliśmy w ten sposób ułatwić mieszkańcom dotarcie w ekologiczny i przyjemny sposób do naszych centrów. Jazda rowerem to także świetny sposób na poruszanie się po całym parku, który ma przecież powierzchnię kilkudziesięciu hektarów.

Jakie innowacyjne rozwiązania architektoniczne i technologiczne wprowadzane są w branży magazynowo-logistycznej?

Najemcy, wynajmując powierzchnię magazynową, coraz częściej przenoszą tam także swoją siedzibę. Potrzebują zatem odpowiednich biur. Dlatego poza halami magazynowymi wznosimy też przylegające do nich budynki o wysokim standardzie. Przy realizacji inwestycji typu BTS (built to suit) rozwiązania architektoniczne w zakresie wymiaru i kształtu obiektów zawsze są ustalane z przyszłym najemcą i dopasowane do jego potrzeb.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Paweł Berłowski

Polecane