Najgorsza inwestycja 2020 roku przyniosła ponad 40 mld USD strat

opublikowano: 22-01-2021, 07:47

Firma analityczna S3 Partners ogłosiła, że najgorszą inwestycją w ubiegłym roku była tzw. krótka sprzedaż akcji Tesli, donosi Reuters.

„Krótka sprzedaż” polega na pożyczeniu akcji i ich natychmiastowej sprzedaży w oczekiwaniu, że spadek kursu pozwoli je odkupić po niższej cenie i zwrócić, zatrzymując różnicę w cenach jako zysk. Akcje Tesli zdrożały jednak w ubiegłym roku aż o 740 proc. Skutkiem tego grający na spadek kursu spółki ponieśli łączną stratę ponad 40 mld USD, poinformował Ihor Dusaniwsky, dyrektor zarządzający S3 Partners.

- To zdecydowanie najgorsza inwestycja w 2020 roku i największa strata, którą kiedykolwiek widzieliśmy – podkreślił.

Elon Musk, prezes Tesli, fot. Bloomberg
Elon Musk, prezes Tesli, fot. Bloomberg

Dusaniwsky zwrócił uwagę, że największe starty „krótka sprzedaż” poniosła w ubiegłym roku na spółkach technologicznych oraz tych, które korzystały z pozostania ludzi w domach z powodu pandemii. Po Tesli największą stratę, wynoszącą ok. 6,7 mld USD, przyniosła gra na spadek kursu Apple.

Ogólnie grający na spadki kursów akcji zanotowali łącznie 245 mld USD straty w związku z wzrostem S&P500; i Nasdaq, które pomimo pandemii zbliżyły się na koniec 2020 roku do rekordowych wartości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane