Najgorsza seria Nikkei od 20 lat (WYKRES DNIA)

WST
opublikowano: 01-06-2012, 09:40

Tracąc w piątek kolejne 1,2 proc. główny indeks tokijskiej giełdy odnotował dziewiąty z rzędu tygodniowy spadek, co jest najdłuższą taką serią od 20 lat, donosi Reuters.

W skali całego kończącego się tygodni Nikkei 225 obniżył swoją wartość o 1,6 proc. W całym maju wskaźnik stracił aż 10,3 proc. i był to najgorszy dla niego miesiąc od dwóch lat. Od rocznego szczytu ustanowionego 27 marca, Nikkei zjechał już o 17,7 proc.

Wyświetl galerię [1/2]

źródło: Bloomberg

W przypadku szerszego indeksu TOPIX, spadkowa seria jest najdłuższą od 1975 r.

Wśród przyczyn ostatniej przeceny analitycy upatrują niepokojące dane z chińskiej gospodarki i Stanów Zjednoczonych pogłębiające obawy o spowolnienie globalnej gospodarki i rozwój kryzysu zadłużeniowego w Eurolandzie.

Związane z tym niepokoje doprowadziły do mocnej przeceny akcji czołowych japońskich eksporterów, którzy oprócz spadającego popytu muszą borykać się z silnym jenem. Jego notowania znalazły się w ostatnich dniach na 11,5-rocznym szczycie względem euro.

Poważnym problemem dla japońskiej giełdy jest to, że choć akcje są tanie w technicznym ujęciu w odniesieniu do historycznych wskaźników, uwaga rynku przeniosła się niestety z krajowych czynników na zewnętrzne – ocenia Yutaka Miura, starszy analityk techniczny w Mizuho Securities.

Jeśli negatywna tendencja zostanie utrzymana, i przyszły tydzień giełda w Tokio zakończy znów na minusie, przedłużając spadkową serię do 10 tygodni, będzie to najgorszy taki okres dla tamtego parkietu od 37 lat.

Indeks Nikkei od dłuższego już czasu tkwi głęboko w obszarze wyprzedażowym, z indeksem 14-dniowej siły relatywnej na poziomie 26,96 pkt., wzmacniając nadzieję na techniczne odreagowanie lub pobudzenie w wyniku podjęcia poszukiwań ciekawych celów przez inwestorów. Wartość wskaźnika RSI poniżej 30 pkt sugeruje wyprzedaż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Najgorsza seria Nikkei od 20 lat (WYKRES DNIA)