Najgorsza sprzedaż aut we wrześniu w Europie od ponad 25 lat

opublikowano: 15-10-2021, 08:36

Kryzys wynikający z braku chipów spowodował, że sprzedaż nowych aut we wrześniu w Europie była najniższa dla tego miesiąca od 1995 roku.

Liczba zarejestrowanych we wrześniu w Europie nowych aut spadła o 25 proc. do 972.723 pojazdów, podało branżowe stowarzyszenie producentów ACEA. Wrzesień był już trzecim z rzędu miesiącem spadku sprzedaży w tym roku. Liczba miesięcy z jej spadkiem w tym roku jest już większa niż ze wzrostem. ACEA oczekiwała poprawy po fatalnym 2020 roku i prognozowała wzrost rocznej sprzedaży aut w 2021 roku o 10 proc. Coraz więcej analityków uważa jednak, że możliwy jest spadek.

- Prognozujemy obecnie, że ten rok nie przyćmi bardzo słabych wyników 2020 roku – ogłosiło LMC Automotive. – Zakładamy, że problemy z podzespołami utrzymają się jeszcze przez następny rok i będą negatywnie wpływać na relację między rosnącym popytem a sprzedażą nowych pojazdów – dodało.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Volkswagen i Stellantis, dwaj najwięksi europejscy producenci aut, zanotowali spadki dostaw o ok. 30 proc. we wrześniu. W przypadku Renault i BMW wyniosły one 24 proc. Na wszystkich największych europejskich rynkach spadki sprzedaży były dwucyfrowe, w Wielkiej Brytanii i Włoszech wyniosły ok. 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane