Najgorszy kwartał obligacji skarbowych USA od 1980 roku

opublikowano: 01-04-2021, 07:42

Obligacje skarbowe USA staniały w minionym kwartale najmocniej do 41 lat, kiedy ówczesny szef Fed Paul Volcker walczył z inflacją mocno podwyższając stopy procentowe.

Bloomberg Barclays U.S. Treasury Index spadł o 4,25 proc. przez ostatnie trzy miesiące. Inwestorzy pozbywali się ich od stycznia, kiedy przejecie przez Demokratów pełnej władzy w USA otworzyło im drogę do realizacji zapowiadanego podczas prezydenckiej kampanii wyborczej planu zdecydowanego zwiększenia wydatków przez państwo. Obligacje USA taniały także z powodu opuszczania przez inwestorów tzw. bezpiecznych przystani w związku z postępem szczepień przybliżającym otwarcie gospodarki. Wraz z sygnalizowaną przez Fed „gołębią” postawą wobec inflacji spowodowało to wzrost 30 marca rentowności obligacji 10-letnich USA do 1,77 proc., najwyższego poziomu od stycznia ubiegłego roku. W marcu 2020 roku wynosiła 0,31 proc.

Indeks Bloomberg Barclays U.S. Treasury od początku 2021 roku
Indeks Bloomberg Barclays U.S. Treasury od początku 2021 roku

Ralph Axel, strateg to Bank of America uważa, że inwestorzy uwzględnili już w cenach większość dobrych wiadomości, co powinno osłabić „chaotyczną” wyprzedaż w drugim kwartale. Podkreślił jednak, że optymistyczne oczekiwania dotyczące poprawy sytuacji gospodarczej mogą nie zostać spełnione, co otworzy możliwość kolejnych szoków.

- Zakres możliwych wyników jest bardzo szeroki – powiedział Axel. – Mówimy z jednej strony o najciemniejszej głębi recesji, a z drugiej o możliwości największego wzrostu od dekad. Balansujemy między tymi dwiema możliwościami – dodał.

Wielu analityków z Wall Street spodziewa się dojścia rentowności „dziesięciolatek” USA do 2 proc. na koniec 2021 roku. Peter Palfrey, zarządzający portfelem w Loomis Sayles uważa, że jest potencjał wzrostu nawet w pobliże 2,2 proc. jeśli dojdzie do silnego odbicia gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane