Najlepiej postawić na pewniaków

  • Michał Błasiński
opublikowano: 31-07-2013, 00:00

3 pytania do... Marcina Materny, szefa departamentu analiz Millennium DM

1 Czy II kwartał wyznaczy dołek wyników spółek z GPW?

Nie spodziewam się przełomu. Wyniki zdecydowanej większości spółek nadal będą słabe. Trudno powiedzieć, czy faktycznie jesteśmy w dołku i teraz będzie już tylko lepiej. Moim zdaniem, w najbliższych miesiącach nie będzie ani spektakularnej zapaści, ani dynamicznego ożywienia w rodzimej gospodarce, dlatego obecna koniunktura na GPW może się utrzymać.

2 Które spółki mogą się pozytywnie wyróżnić raportem za II kwartał?

W gronie blue chipów spodziewamy się solidnych wyników w PZU, Banku Handlowym oraz BRE Banku. Jeżeli spojrzymy na rynek szerzej, to myślę, że w małych i średnich spółkach nadal drzemie spory potencjał. Portfele mWIG40 oraz sWIG80 urosły w tym roku po 14 proc., ale w dużym stopniu zwyżki napędzały spółki, które mają największą wagę w obydwu indeksach. Uważam, że w obecnych warunkach najbezpieczniejszą inwestycją są stabilne, poukładane firmy, które od wielu kwartałów pokazują dobre wyniki finansowe. To nie jest czas na odkrywanie giełdowych perełek. Rzeczywistość pokazuje, że w czasach kryzysu najlepiej radzą sobie spółki, które mają szerokie rynki zbytu, czyli eksporterzy. Warto więc zwrócić uwagę na sektor elektromaszynowy, który od dawna prezentuje się bardzo dobrze.

3 Których spółek unikać, grając pod wyniki za II kwartał?

Myślę, że dzisiaj nie warto budować strategii, opierając się na spółkach, które naszym zdaniem czeka spektakularne odbicie wyników, które potem przełoży się na skokowy wzrost kursu. Tak jak mówiłem wcześniej: w obecnych realiach najlepiej sprawdzają się podmioty, które systematycznie pokazują niezłe wyniki finansowe. Jesteśmy w warunkach zerowego wzrostu gospodarczego. Pamiętajmy, że słabe firmy są w stanie poprawiać rezultaty, ale wtedy, gdy gospodarka rozwija się w ponad 4-procentowym tempie. Niestety, na to się nie zanosi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu