Najlepiej radzi sobie Forte

KSA
opublikowano: 04-06-2008, 00:00

Miniony kwartał był trudny dla branży meblarskiej — podrożały surowce, a umacniający się złoty szkodził eksporterom. Ale były wyjątki.

Miniony kwartał był trudny dla branży meblarskiej — podrożały surowce, a umacniający się złoty szkodził eksporterom. Ale były wyjątki.

Początek roku trudno będzie spółkom meblowym nazwać udanym. Branża skarży się na drożejące surowce, rosnące koszty pracy i umacniającego się złotego. Wpływ negatywnych czynników widać w raportach kwartalnych.

W I kwartale spadły zarówno przychody, jak i zyski Pagedu Meble, wchodzącego w skład grupy giełdowego Pagedu. Zarząd Pagedu otwarcie mówi o tym, że spółka wymaga restrukturyzacji. Planowana jest 30-procentowa redukcja zatrudnienia. Sprzedane zostaną cztery z siedmiu zakładów produkcyjnych. W 2007 r. zapowiadano rychłe wprowadzenie Pagedu Meble na GPW, ale termin debiutu kilkakrotnie przesuwano. Teraz jest mowa o końcu tego roku — po zakończeniu restrukturyzacji. Ostateczna decyzja będzie jednak uzależniona od sytuacji w branży i na giełdzie.

Swarzędz pod nowym zarządem próbuje wyjść z długotrwałego dołka. W I kwartale poprawił przychody i zmniejszył stratę netto, ale trzeba zwrócić uwagę na słabe ubiegłoroczne wyniki i duży wzrost kosztów. Spółka wprowadza nową strategię — wykupiła dzierżawiony dotychczas zakład produkcyjny, będzie zamykać nierentowne salony i otwiera nowe w bardziej atrakcyjnych miejscach. Zarząd podkreślał jednak, że raczej nie ma co liczyć na to, że ten rok Swarzędz zakończy na plusie.

Najlepiej z giełdowych spółek meblowych poradziło sobie Forte. Wprawdzie jego przychody nieco spadły, ale znacząco poprawił się wynik operacyjny i netto. Spółce udało się uporać z kosztami, poprawiła się wydajność produkcji (Forte zarobiło też na transakcjach zabezpieczających). Pozytywny trend, widoczny już w IV kwartale 2007 r., zaowocował rekomendacją „kupuj” od Millennium DM. Po raporcie z I kwartału na zakupy zdecydował się fundusz BBI Capital, który kilka dni temu przekroczył próg 5 proc. w kapitale spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu