Najlepsi mówią o swoich sposobach na sukces

Rafał Fabisiak
opublikowano: 28-09-2009, 00:00

Marek Przybylski

prezes Aviva Investors Poland TFI

W ostatnich kilku miesiącach zanotowaliśmy dodatnie saldo wpłat i wypłat w naszych funduszach. Po dołku w 2007 r. od pewnego czasu znacznie spadła liczba dużych umorzeń jednostek. W funduszach pozostali przede wszystkim najbardziej świadomi inwestorzy, którzy nie podejmują pochopnych decyzji i nie kończą przedwcześnie inwestycji. Mamy nadzieję, że obecna stabilizacja aktywów nie jest tylko chwilowa i w kolejnych miesiącach będziemy obserwowali zwiększone napływy, wynikające z uspokojenia nastrojów i przemyślenia przez klientów ich zamierzeń inwestycyjnych. Pozytywny wpływ ma też wzrost cen akcji na giełdzie w ostatnich miesiącach.

Krzysztof Lewandowski

prezes Pioneer Pekao TFI

Na co dzień współpracujemy z największą bankową siecią dystrybucji w Polsce. W placówkach Banku Pekao SA, gdzie oferowane są fundusze Pioneer, pracują osoby z wieloletnim doświadczeniem w dystrybucji funduszy i w tym w głównej mierze tkwi tajemnica naszego sukcesu rynkowego.

Po okresie mniejszego zainteresowania funduszami inwestycyjnymi (koniec 2007 i praktycznie cały

2008 rok) inwestorzy na powrót zaczęli powierzać swoje środki instytucjom wspólnego inwestowania. Oczywiście, główną przyczyną powrotu klientów jest poprawa wyników inwestycyjnych zarówno w grupie funduszy obligacyjnych, jak i akcyjnych. Jest jednak dość wyraźna różnica w zachowaniu klientów w stosunku do okresów wcześniejszych, która polega na wyższej awersji do ryzyka. Klienci częściej wybierają produkty bezpieczne — fundusze obligacji lub fundusze z ochroną kapitału.

Krzysztof Samotij

prezes BZ WBK AIB TFI

Utrzymanie wysokiej pozycji na rynku zawdzięczamy przede wszystkim bardzo dobrym wynikom funduszy. Jako potwierdzenie ich wysokiej jakości niech posłużą dwa przykłady. Mimo głębokiej bessy średnioroczna stopa zwrotu z Arki BZ WBK Akcji w ostatnich 5 latach wynosi 11,74 proc. (na 31.08.2009). Nasz mieszany fundusz Arka BZ WBK Zrównoważony FIO w 5 letnim horyzoncie osiąga wynik lepszy niż akcyjne fundusze konkurencji.

Po 2008 r., kiedy panował duży pesymizm, a kursy akcji były bardzo zdołowane, na rynek powróciło zaufanie. Obecnie kursy akcji odzwierciedlają tę zmianę i wracają do uzasadnionych ekonomicznie poziomów. Według nas, najgorsze mamy za sobą, choć możliwe są jeszcze korekty. Jednak rynki i gospodarki wracają do równowagi. Wraz z powrotem normalności sukcesywnie będzie powiększać się liczba osób zainteresowanych wykorzystaniem potencjału funduszy, zwłaszcza funduszy z udziałem akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Fabisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu