Najlepsi progności zapowiadają rekord słabości euro

Landesbank Badenii-Wirtembergii, którego prognozy walutowe z ostatnich czterech kwartałów są najtrafniejsze wśród wszystkich instytucji ankietowanych przez Bloomberga, przewiduje dalszą przecenę euro.

Na koniec przyszłego roku instytucja zapowiada osłabienie się euro do dolara do pułapu 1,20 USD, czyli 5,3 proc. poniżej notowań ze środy. To bardziej pesymistyczna prognoza od konsensusu, który mówi o zejściu kursu do 1,23 USD, po tym jak od majowego szczytu wspólna waluta osłabiła się już o 9,1 proc. Według banku gospodarka strefy euro jest w tak marnej kondycji, że EBC nie będzie miał innego wyboru jak rozpocząć skup aktywów na wzór programów prowadzonych w ostatnich latach przez amerykańską Rezerwę Federalną.

- Wciąż nie zobaczyliśmy pełnej mocy, z jaką EBC łagodzi politykę. On ma większy arsenał niż wiele innych banków centralnych – powiedział Julian Trahorsch, członek zespołu odpowiedzialnego za prognozy walutowe w niemieckim banku.
Notowania euro nie dotknęły pułapu 1,20 USD od czerwca 2010 r.

Fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane