Najlepsze branże uciekły rynkowi

Maciej Zbiejcik
02-06-2010, 00:00

W kolejnych miesiącach koniunktura powinna sprzyjać spółkom przemysłowym, spożywczym, medialnym oraz deweloperom.

W tym roku sześć z dziesięciu giełdowych indeksów branżowych jest na plusie. Już drugi rok najlepiej zachowuje się WIG-Spożywczy

W kolejnych miesiącach koniunktura powinna sprzyjać spółkom przemysłowym, spożywczym, medialnym oraz deweloperom.

Od początku roku indeks szerokiego rynku WIG jest na nieznacznym plusie (+2 proc.), a stopa zwrotu wskaźnika blue chipów WIG20 jest bliska zeru. Po pierwszych pięciu miesiącach liderem jest WIG-Spożywczy, za którym plasują się WIG-Media oraz WIG-Budownictwo. Wszystkie osiągnęły dwucyfrową stopę zwrotu. Na drugim biegunie znajdują się WIG-Deweloperzy, WIG-Energia i WIG-Informatyka. Te z kolei są na kilkuprocentowym minusie. Inwestorzy preferują spółki z wybranych branż. Jakie preferencje będą mieli w kolejnych miesiącach?

— Aby odpowiedzieć na to pytanie, należałoby zdiagnozować, w którym miejscu cyklu koniunkturalnego jesteśmy. Wydaje się, że kolejne dwa kwartały przyniosą kontynuację ożywienia. Im bardziej gospodarka będzie przyśpieszała, tym bardziej będą premiowane spółki cykliczne. W połączeniu ze słabym złotym powinno to spowodować odwrócenie trendu deflacyjnego widocznego w cenach produkcji przemysłowej. W takiej sytuacji możemy spodziewać się, że już niedługo popyt inwestorów zostanie przeniesiony na spółki przemysłowe. Zarówno te korzystające z eksportu, jak i te operujące na rynku krajowym, ale narażone na konkurencję zagraniczną — ocenia Roland Paszkiewicz, dyrektor działu analiz CDM Pekao.

Lider nie zawodzi

W ubiegłym roku branżowym hitem były spółki spożywcze. Indeks tego sektora zyskał aż 126 proc. Teraz też nie zawodzi inwestorów (+27 proc.) i ma duże szanse znów zakończyć rok na pierwszym miejscu.

— Dobre zachowanie spó- łek spożywczych jest pochodną niepewnej sytuacji i dobrych wyników uzyskiwanych w tej branży — uważa Maciej Bobrowski, dyrektor działu analiz BDM.

Zdaniem Marcina Materny, dyrektora działu analiz Millennium DM, branża spożywcza może nadal zachowywać się dobrze.

— Spółki z tego sektora radzą sobie dobrze i są w miarę tanie. Mają duże szanse zostać najlepiej zachowującą się branżą w tym roku — dodaje analityk Millennium DM.

Media atakują

Na utrzymanie wysokiej pozycji spore szanse ma także branża medialna.

— Wycena spółek medialnych rośnie, bo wcześniej zostały bardzo mocno przecenione i startowały z bardzo niskiego pułapu. Sądzę, że w kolejnych kwartałach ten sektor także może plasować się w czołówce — mówi Maciej Bobrowski.

W tyle za rynkiem pozostaje indeks deweloperów. Jednak to może się zmienić.

— Szansę na poprawę notowań ma WIG-Deweloperzy. Widać oznaki ożywienia w tym sektorze, szczególnie w segmencie komercyjnym — ocenia Maciej Bobrowski.

Oprócz indeksu deweloperów w tym roku dość słabo na giełdzie radzą sobie spółki energetyczne i informatyczne.

— WIG-Energia i WIG-Informatyka nadal mogą zachowywać się słabo. Przedsiębiorcy wstrzymują inwestycje oraz przetargi. Energetyczne spółki postrzegane są przez inwestorów jako defensywne i dobre na bessę — podkreśla Marcin Materna.

Energetyka czeka

W najbliższych tygodniach wyjątkowo pilnie śledzone będzie zachowanie giełdowych spółek energetycznych. W czerwcu rusza bowiem oferta publiczna Tauronu, debiut pod koniec miesiąca.

— WIG-Energia zachowuje się słabo przez akcje PGE, które mają największy udział w tym indeksie. W tym roku akcje energetycznej spółki zachowują się dużo gorzej od WIG20, tracąc około 15 proc. Akcje PGE są najgorzej zachowującym się w tym roku blue chipem, więc Tauron powinien być sprzedawany z odpowiednim dyskontem — uważa Maciej Bobrowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najlepsze branże uciekły rynkowi