Najlepsze lokaty dla klientów z grubszym portfelem

Monika Dekrewicz Bankier.pl
opublikowano: 30-01-2017, 22:00

Klientom z większymi oszczędnościami banki nie oferują zbyt wiele. Najwyższa stawka, na którą może liczyć posiadacz 100 tys. zł, wynosi 3 proc. w skali roku i dotyczy depozytu kwartalnego

Nie jest tajemnicą, że najwyższe stawki znaleźć można głównie na depozytach ze wskazaną kwotą maksymalną, która nie przekracza zwykle 10 tys. zł. Ograniczenie dotyczące wysokości wkładu wynika z tego, że obecnie większość banków traktuje produkty depozytowe jako wabik na nowego klienta. Wymagają przy tym jednocześnie założenia konta, korzystania z karty debetowej czy utrzymywania odpowiedniego poziomu salda. Zamożniejszym klientom zostanie zaproponowana co najwyżej taka sama stawka, a na wyższe oprocentowanie nie ma co liczyć.

Trzy na trzy

Po najlepszą lokatę kwartalną, na której można ulokować 100 tys. zł, klient musi udać się do Idea Banku. Pieniądze na Lokacie Happy Plus zostaną objęte oprocentowaniem w wysokości 3 proc. w skali roku, co po trzech miesiącach da zysk w wysokości niecałych 600 zł. Aby skorzystać z oferty, należy być nowym klientem banku. Lokata, która zajmuje drugie miejsce, oferuje stawkę aż o 0,50 pkt. proc. niższą od tej, którą można znaleźć u lidera rankingu.

Lokata bezkompromisowa od BGŻOptima oferuje nie tylko oprocentowanie w wysokości 2,50 proc. w skali roku, ale również możliwość przedterminowej likwidacji bez utraty wypracowanych do tej pory odsetek. Dodatkowym warunkiem oferty jest konieczność posiadania konta oszczędnościowego w BGŻOptima. Pierwszą trójkę zamyka propozycja Lion’s Banku. Lokata Fortune na 2,35 proc. w skali roku skierowana jest do klientów, którzy założą w banku konto osobiste, na którym utrzymają przez cały okres trwania lokaty równowartość 10 proc. salda lokaty.

Warunkowo na pół roku

Stawka 3 proc. w skali roku nie jest dostępna w przypadku lokat zakładanych na dłuższe terminy. Najwyżej oprocentowane depozyty można znaleźć w dwóch bankach. Lokata Fortune od Lion’s Banku oraz Lokata Cloud od Idea Banku kuszą oprocentowaniem w wysokości 2,40 proc. w skali roku, jednak oba banki stawiają przed klientem dodatkowe warunki.

Zarówno Idea Bank, jak Lion’s Bank założą lokatę i na tę stawkę, jeśli klient otworzy konto osobiste w banku. Konieczne będzie również utrzymanie na posiadanym rachunku 10 tys. zł, z których nie będzie można korzystać przez pół roku. Na drugie miejsce zestawienia wspięła się e-Lokata granatowa od Polskiego Banku Spółdzielczego w Ciechanowie.

Stawka na depozycie wynosi 2,15 proc. w skali roku. Jedynym warunkiem jest ograniczenie dostępności oferty. Lokatę można założyć tylko on-line. W Nest Banku i Toyota Banku za depozyt półrocznyklient otrzyma natomiast 2 proc. w skali roku. Nest Lokatę na nowe środki oraz Depozyt Plus w drugiej instytucji będzie można założyć on-line po otwarciu konta osobistego. W pierwszym przypadku konieczne jest ponadto przyniesienie nowych pieniędzy do banku.

Starzy znajomi

Idea Bank oraz Lion’s Bank są najwyżej także w rankingu najlepszych lokat rocznych na 100 tys. zł. Warunki założenialokaty, tak jak i stawka procentowa, są takie same jak w przypadku depozytów zakładanych na połowę krótszy termin. Wiceliderem zestawienia jest Depozyt Plus na 2,30 proc. w skali roku od Toyota Banku, a trzecie miejsce zajmują EKOlokata z Bonusem (BOŚ Bank) oraz Nest Lokata na nowe środki (Nest Bank) ze stawką o 0,20 pkt. proc. niższą.

Zmiany, zmiany

W ostatnich miesiącach zaszło kilka zmian w ofertach banków.Znacząca większość z nich to niestety obniżki oprocentowania. Pierwszą pozycję w rankingu depozytów kwartalnych straciła Lokata bezkompromisowa od BGŻOptima, na której stawka spadła z 3 do 3,5 proc. neoBANK (energoLOKATA 3M PLUS), odnotował natomiast spadek o dwie pozycje (z drugiego miejsca na czwarte) po obniżeniu stawki o 0,30 pkt. proc.

Z zestawienia zniknęły R-Lokata na nowe środki od Raiffeisen Polbanku po wycofaniu jej z oferty banku oraz Nest lokata na nowe środki od Nest Banku. Pozycję drugiej z nich zajęła e-Lokata oranżowa od Banku Spółdzielczego w Ciechanowie, której oprocentowanie wzrosło o 0,15 pkt. proc. i wynosi obecnie 2,05 proc. w skali roku.

Większe zmiany można zaobserwować wśród lokat półrocznych. Mniej o 0,15 pkt. proc. zaproponuje klientom BOŚ Bank (EKOlokata Superprocentująca), a o 0,10 pkt. proc. Nest Bank (Nest Lokata na nowe środki). Decyzje banków o cięciach odbiły się na pozycjach zajmowanych w rankingu. Tabela nie obejmuje już Lokaty elastycznej od BGŻOptima (spadek oprocentowania z 2 proc. na 1,70 proc.), e-Lokaty Tradycyjnej od Getin Banku (obniżka z 1,95 proc. na 1,85 proc.) oraz Lokaty zakładanej przez plusbank24 od PlusBanku (takie samo cięcie jak w przypadku Getin Banku).

Na obniżkach skorzystał PBS w Ciechanowie, który podniósł stawkę e-Lokaty granatowej o 0,35 pkt. proc., co wywindowało tę lokatę na drugą pozycję. Oprocentowanie na lokatach rocznych również topnieje. W zestawieniu listopadowym pierwsze miejsce zajmowały ex aequo cztery oferty. Swoją pozycję zatrzymały Lion’s Bank oraz Idea Bank. Volkswagen Bank Polska po obniżce o 0,50 pkt. proc. spadł na piątą lokatę, a Toyota Bank na drugą, po mniejszym cięciu — o 0,10 pkt. proc.

Na EKOlokacie z bonusem (BOŚ Bank) można obecnie otrzymać o 0,20 pkt. proc. mniej, a wybierając Lokatę Direct+ Online, zostanie klientowi zaproponowana stawka o 0,15 proc. niższa niż w dwa miesiące temu. Z TOP5 wypadła Lokata nowe środki od BZ WBK (spadek oprocentowania z 2,2 proc. na 1 proc.), e-Lokata Progresywna od Getin Banku (obniżka stawki z 2,05 proc. na 1,85 proc.) oraz Nest Lokata od Nest Banku. Ta ostatnia została zastąpiona Nest Lokatą na nowe środki, która w listopadzie nie była dostępna dla tego terminu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Dekrewicz Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu