Najlepszy metal roku straci 20 proc.

opublikowano: 16-05-2018, 17:10
aktualizacja: 16-05-2018, 17:16

Zwyżki cen niklu z ostatnich miesięcy doprowadzą do zwiększenia podaży, a skutkiem będzie korekta notowań o jedną piątą, zapowiada Ian Roper z firmy doradczej Shanghai Metals Market.

Zobacz więcej

Wydobycie rudy niklu. Fot. Bloomberg.

Od dna sprzed 11 miesięcy notowania niklu poszły w górę o 62 proc., sięgając we wtorek 14381 USD za tonę. Nikiel to najlepiej spisujący się w tym roku metal – podrożał o 12,4 proc. Zdaniem Iana Ropera, dyrektora w Shanghai Metals Market, notowania metalu, które od kwietniowego szczytu zniżkowały już o 7,6 proc., czeka przecena o kolejne 20 proc.

Wysokie ceny skłaniają indonezyjskich i chińskich producentów do zwiększania podaży, tłumaczy specjalista w rozmowie z agencją Bloomberg. Według Iana Ropera obecne ceny nie znajdują oparcia w fundamentach. Przyczynił się do tego nietrafiony optymizm, co do szybkiego znaczącego wzrostu popytu w związku z produkcją samochodów elektrycznych, ocenia specjalista, a dodatkowo w kwietniu kupujących wsparło nałożenie sankcji na rosyjski koncern Rusal.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najlepszy metal roku straci 20 proc.