Aluminium może jeszcze podrożeć

opublikowano: 20-09-2017, 15:50
aktualizacja: 20-09-2017, 15:51

Rynek będącego najmocniej zyskującym od początku roku surowcem aluminium będzie nadal znajdował się pod presją popytu.

Aluminium
Zobacz więcej

Aluminium fot. VCG/Forum

W środę za tonę aluminium na giełdzie w Londynie płaci się 2104 USD, co od początku roku oznacza 24,0-procentowe umocnienie notowań, największe wśród wszystkich surowców uwzględnionych w indeksie Bloomberg Commodity. Notowania utrzymują się tuż poniżej 4,5-letniego szczytu, a presja na zwyżki cen może się utrzymać za sprawą ograniczeń podaży surowca w Chinach. Władze Państwa Środka ograniczają produkcję w nielegalnych i przestarzałych zakładach, aby chronić środowisko. Choć jeszcze w czerwcu chińska produkcja aluminium była największa w historii, to już w sierpniu spadła poniżej poziomu sprzed 12 miesięcy, a w sezonie grzewczym producentów czeka cięcie zdolności wytwórczych o 30 proc.

„Rząd coraz bardziej poważnie zajmuje się problemem nielegalnych producentów” – napisali w nocie specjaliści firmy brokerskiej Huatai Futures.

Według Deutsche Banku od drugiej połowy tego roku do 2019 r. na rynku będą utrzymywały się znaczące deficyty. Instytucja podniosła prognozy cen, zauważając, że wzmożona presja popytowa będzie utrzymywała się co najmniej do marca, kiedy przestaną obowiązywać zimowe ograniczenia produkcji. Wyższe ceny zachęcą jednak producentów do zwiększenia podaży, ocenia Commerzbank. Gdyby aluminium podrożało o kolejne 30 proc., w 10 proc. zastosowań zostałoby zastąpione drewnem i stalą, twierdzi chińska Telewizja Centralna, która rozmawiała z Lu Dongliangiem, wiceprezesem chińskiego producenta aluminum Chalco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu