Najlepszy zarząd ma Bogdanka

Kamil Zatoński
opublikowano: 07-02-2011, 00:00

Wysokie noty za kompetencje w rankingu Giełdowa Spółka Roku 2010 zebrali też menedżerowie Budimeksu i Cyfrowego Polsatu

Najbardziej kompetentny zarząd ma Lubelski Węgiel Bogdanka. Tak uznali analitycy, maklerzy i doradcy, ankietowani na zlecenie "Pulsu Biznesu" przez TNS Pentor. Górnicza spółka wygrała w imponującym stylu. W ostatnich pięciu latach tak wysokich ocen w tej kategorii nie otrzymał żaden inny zespół menedżerów.

Uznanie finansistów to tylko potwierdzenie wcześniejszej decyzji wielu z nich o zakupie akcji Bogdanki. Inwestorzy instytucjonalni cenią spółkę i nie pozbyli się jej akcji w wezwaniu ogłoszonym w ubiegłym roku przez czeski New World Resources. Otwarte fundusze emerytalne (OFE) mają ponad 60 proc. walorów Bogdanki. Udział funduszy inwestycyjnych można szacować na kilkanaście procent.

Na drugie miejsce niespodziewanie przedarł się Budimex, zarządzany przez Dariusza Blochera. To przede wszystkim nagroda za systematyczną poprawę wyników finansowych. Zarząd bardzo mocno się starał zmienić wizerunek spółki i nie jest już ona postrzegana jako branżowy outsider. Trzecia lokata przypadła Cyfrowemu Polsatowi, zwycięzcy rankingu "Kompetencje zarządu" z 2008 r., który rok później wiele stracił po źle przyjętej przez rynek decyzji o przejęciu Sferii (wycofano się z niej). Teraz Dominik Libicki i jego współpracownicy odzyskali zaufanie specjalistów. Pomysł połączenia z Telewizją Polsat został kupiony.

Tuż za podium znalazł się Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), kierowany przez Mariusza Klimczaka. To w czołówce kategorii największe zaskoczenie i jednocześnie największy awans w porównaniu z ubiegłym rokiem (aż o 231 pozycji). Bank, który na GPW pozostaje w głębokim cieniu gigantów, śmiało rozpycha się na rynku, a efektem są coraz lepsze wyniki. Po trzech kwartałach BOŚ ma ponad 50 mln zł czystego zysku, dwa razy więcej, niż w całym 2009 r. Czas pokaże czy te osiągnięcia i uznanie w oczach specjalistów pozwolą Mariuszowi Klimczakowi awansować do ekstraklasy bankowych menedżerów. Na razie (wraz ze współpracownikami) zdystansował ich tylko w rankingu GSR. Kolejny reprezentant sektora — BRE Bank na czele z Cezarym Stypułkowskim — zajął 8. miejsce. Pod koniec drugiej dziesiątki znalazły się Handlowy, Getin Holding i BZ WBK. Największych — PKO BP i Pekao — trzeba szukać dopiero — odpowiednio — w trzeciej i piątej dziesiątce. Również w trzeciej dziesiątce (a dokładnie na jej końcu) znalazło się za to Asseco Poland, ubiegłoroczny zwycięzca w kategorii "kompetencje zarządu".

Zmian w pierwszej dwudziestce jest wiele. W porównaniu z ubiegłym rokiem utrzymało się w niej zaledwie pięć firm. To LPP, Comarch, Ipopema, Getin Holding i BZ WBK. Dwie — Magellan i Mondi — spadły bardzo mocno. Pierwsza z firm zjechała w rankingu aż o 259 pozycji, druga o 221. Najwięcej w oczach specjalistów stracił jednak zarząd Infovide Matrix, który osunął się w zestawieniu z 50. na 361. lokatę. Jeszcze niżej, bo na 369., ostatnim miejscu, wylądowało Bomi. Trudno będzie odbudować zaufanie. Najlepszy przykład to PKM Duda. Choć w firmie idzie ku lepszemu, to pozycja w rankingu niemal nie drgnęła. W 2009 r. zarząd mięsnej firmy był na 355. miejscu, w 2010 r. na 364.

5

Takie miejsce w rankingu Giełdowa Spółka Roku w kategorii "kompetencje zarządu" zajęły władze Giełdy Papierów Wartościowych. Drugim ubiegłorocznym debiutantem, który znalazł się w czołowej dwudziestce, były ZPC Otmuchów (14. pozycja).

231

O tyle miejsc awansował w rankingu BOŚ. Bank, który na GPW pozostaje w cieniu gigantów, zdystansował giełdowe tuzy.

PIERWSZA DWUDZIESTKA O NAJWYŻSZYCH KOMPETENCJACH

Miejsce spółki w 2010 Prezes Miejsce w 2008 r.

1. LW Bogdanka Mirosław Taras 55

2. Budimex Dariusz Blocher 96

3. Cyfrowy Polsat Dominik Libicki 53

4. BOŚ Mariusz Klimczak 235

5. GPW Ludwik Sobolewski -

6. LPP Marek Piechocki 5

7. Comarch Janusz Filipiak 20

8. BRE Bank Cezary Stypułkowski 44

9. Ipopema Securities Jacek Lewandowski 2

10. Grupa Lotos Paweł Olechnowicz 61

KGHM Herbert Wirth 224

12. CEZ Martin Roman 16

13. MCI Management Tomasz Czechowicz 14

14. ZPC Otmuchów Bernard Węgierek -

Eurocash Luis Amaral 184

16. Barlinek Paweł Wrona 27

Zelmer Janusz Płocica 64

Bank Handlowy Sławomir Sikora 133

19. Getin Holding Radosław Boniecki 3

PGF Jacek Szwajcowski 42

BZ WBK Mateusz Morawiecki 7

Netia Mirosław Godlewski 65

ZARZĄD NAJGORZEJ OCENIANY

360. AD Drągowski Małgorzata Drągowska

361. Infovide Matrix Jan Maciejewicz

362. ZD Mewa Dorota Kenicer

363. Warimpex Franz Jurkowitsch

364. PKM Duda Maciej Duda

365. ED Invest Zofia Egierska

366. Yawal Edmund Mzyk

367. Advadis Adam Brodowski

368. Pronox Technology Ireneusz Król

369. Bomi Marek Romanowski

NAJWIĘKSZY AWANS W RANKINGU…

BOŚ +231

Integer.pl +225

Polna +222

ZCh Police +219

KGHM +213

Zastal +199

Amica Wronki +192

Drozapol-Profil +186

Optimus +177

TP +175

…I NAJWIĘKSZY SPADEK

Infovide Matrix -311

MIT -296

Magellan -259

Mercor -233

North Coast -229

Bomi -223

Mondi -221

Tim -216

Warimpex -213

Hygienika -212

O rankingu "PB"

Kompetencje zarządu to jedna z pięciu kategorii rankingu Giełdowa Spółka Roku, którego wyniki opisaliśmy w piątkowym "PB".

Miała wpływ na kolejność oceny w generalnej klasyfikacji.

Giełdowa Spółka Roku to jedyny, kompleksowy i niezależny ranking giełdowy na rynku. Ma już 12-letnią historię. Tworzy go TNS Pentor na zamówienie "PB". Pentor przepytał telefonicznie aż 180 analityków, doradców i maklerów z krajowych instytucji finansowych.

Więcej o rankingu na stronie GSR.PB.PL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane