Najmniej wolnym stanem jest Nowy Jork

  • DI
opublikowano: 26-08-2018, 22:00

Najgorzej z wolnością gospodarczą jest w stanie Nowy Jork, także swobody osobiste są tam przestrzegane słabiej niż w innych stanach — wynika z raportu waszyngtońskiego think tanku Cato Institute (Instytut Katona).

Obciążenie podatkami lokalnymi w 2015 r. było dwukrotnie wyższe od przeciętnej dla wszystkich stanów, wynosząc 8,5 proc. dochodów. Zadłużenie sięgnęło poziomu 31,2 proc. dochodów i jest najwyższe w USA. Aktywa płynne natomiast są o połowę niższe i stanowią 14,2 proc. dochodów. Stan jest najbardziej restrykcyjny, jeśli chodzi o palenie tytoniu. W niektórych miejscowościach zabrania się tego młodzieży w wieku do 18 lub nawet 20 lat, a 4,30 USD podatku od paczki papierosów określono jako „stratosferyczny”.

Nowy Jork to także najgorszy stan dla zwolenników nauczania domowego. Politykę wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych think tank określa jako dość przyzwoitą. Poziom aresztowań za przestępstwa związane z narkotykami traktuje jako przeciętny, a za przestępstwa, w których nie wchodzą w grę narkotyki ani przemoc — niski. Orzekanie kar więzienia jest rzadsze od przeciętnej dla wszystkich stanów. Stan jednak jest jednym z niewielu, w którym można odbierać prawo jazdy za przestępstwa narkotykowe niezwiązane z prowadzeniem samochodu. Na poziomie powyżej średniej krajowej Cato Institute sytuuje swobodę uprawiania hazardu, palenia marihuany oraz spożywania alkoholu z zastrzeżeniem, że sklepy spożywcze nie mogą sprzedawać wina. Wśród zaleceń prowadzących do zwiększenia wolności fiskalnej wymienia zmniejszenie wydatków, m.in. na szpitale, mieszkalnictwo, budynki publiczne, pomoc społeczną, edukację i emerytury. Postuluje też obniżenie wszystkich podatków, spłacenie długu oraz zdecydowaną redukcję podatku od papierosów, „który jest tak wysoki, że prawie równoznaczny z prohibicją”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy