Najniższy wzrost gospodarczy Chin od początku lat 90. XX wieku

opublikowano: 15-07-2019, 06:24

W drugim kwartale PKB Chin rósł wolniej niż w pierwszym.

Tempo wzrostu spadło w Chinach do drugim kwartale do 6,2 proc. w ujęciu rocznym. W pierwszym sięgało 6,4 proc. Tempo wzrostu w drugim kwartale jest najniższe od 1992 roku, kiedy zaczęto publikować dane kwartalne.

tradingeconomics.com
Zobacz więcej

tradingeconomics.com

Wolne tempo wzrostu Chin tłumaczone jest m.in. przedłużającą się wojną handlową z USA. Ekonomiści zwracają jednak uwagę na ostatnie sygnały wskazujące na poprawę koniunktury. W czerwcu produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w Chinach okazały się lepsze niż oczekiwano, a poprawę w inwestycjach uznano za potwierdzenie skuteczności działań stymulacyjnych podjętych przez rząd.

- Widzimy dalsze spowolnienie wzrostu, ale myślę, że widzimy także oznaki stabilizacji - powiedziała Wang Tao, główna ekonomistka ds. Chin w UBS w Hongkongu. – Bank centralny musi być jednak bardziej aktywny – dodała.

Nominalny PKB wzrósł w drugim kwartale do 8,1 proc. z 7,8 proc. w pierwszym. Spowodowało to trochę wyższy deflator PKB, wyliczony przez Bloomberga na podstawie oficjalnych danych na 1,9 proc. Wyższy deflator PKB może złagodzić presję na zyski firm i wzrost fiskalnych dochodów. 

- Gospodarka Chin w trzecim kwartale może stanąć przed większą presją spadkową – uważa Larry Hu, ekspert od gospodarki Chin w Macquarie Securities w Hongkongu. – Prawdopodobnie nie będzie żadnych oczywistych dostosowań polityki w lipcu, ale jest to bardziej możliwe w czwartym kwartale – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy