Najniższy wzrost PKB Chin od 1990 roku

opublikowano: 21-01-2019, 06:23

Gospodarka Chin nadal spowalniała w ostatnim kwartale ubiegłego roku, wynika z opublikowanych w poniedziałek oficjalnych danych.

W IV kwartale PKB Chin rósł o 6,4 proc. w ujęciu rocznym, najmniej od kryzysu finansowego 2008 roku. W trzecim kwartale tempo wzrostu wynosiło 6,5 proc. W całym 2018 roku PKB Chin wzrósł o 6,6 proc., najmniej od 1990 roku. 

Dane są zgodne z oczekiwaniami. Ekonomiści obawiają się, że spadające tempo wzrostu gospodarczego Chin odbije się negatywnie na globalnej gospodarce.

Julian Evans-Pritchard z Capital Economics uważa, że choć druga gospodarka świata była wciąż słaba pod koniec ubiegłego roku, to „trzymała się lepiej niż wielu się obawiało”.

- Jednak w sytuacji słabszego globalnego wzrostu i nasilenia się opóźnionego wpływu wolniejszego wzrostu kredytu gospodarka Chin prawdopodobnie będzie nadal słabła zanim tempo wzrostu ustabilizuje się w drugim półroczu obecnego roku – powiedział.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy