Najpiękniejsze włoskie miasteczko leży na Sycylii

DI, PAP
opublikowano: 29-03-2016, 22:00

Sambuca di Sicilia została uznana za najpiękniejsze miasteczko we Włoszech.

To już trzecia miejscowość na Sycylii, która kolejny rok z rzędu otrzymała ten tytuł. W poprzednich latach wygrały Gangi i Montalbano Elicona. W konkursie, w którym liczą się opinie międzynarodowego jury i wynik głosowania w internecie, wybierane są miejscowości najpiękniejsze, ale także uznane za najciekawsze i najbardziej sugestywne.

ARC

Mające 6 tys. mieszkańców malownicze miasteczko Sambuca di Sicilia zostało założone przez Arabów w IX w., wkrótce po ich przybyciu na Sycylię. Jego pierwotna nazwa brzmiała Zabuth — od imienia emira, który kazał zbudować tam zamek. Ślady najstarszej architektury i pradawnych murów widać na każdym kroku.

O początkach tej osady przypomina jedna z dzielnic, która od wieków nosi nazwę „arabskiej”. Przybysze z Bliskiego Wschodu mieszkali tam do XIII w. Większość Arabów została zamordowana podczas podboju tego terytorium przez wojska Fryderyka II, króla Sycylii, pozostali przeszli na chrześcijaństwo.

Kolejne burzliwe wieki przyniosły rozwój miejscowości, która zdobyła sławę dzięki produkcji wina i oliwy, uprawom migdałów i pistacji. Miasteczko słynie nie tylko ze swojejej arabskiej historii, ale także z 20 starych kościołów i terenu wykopalisk archeologicznych. Przybywa do niego wielu turystów także dzięki jego położeniu w masowo odwiedzanym przez gości z całego świata rejonie Palermo, Agrigento i Trapani.

W ostatnich latach Sambuca di Sicilia jest coraz popularniejsza wśród cudzoziemców — kupują w miasteczku stare, opustoszałe domy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane