Najpierw korekta, później zwyżki

  • Michał Błasiński
opublikowano: 17-09-2012, 00:00

OKIEM ANALITYKA TECHNICZNEGO

TOMASZ JERZYK

analityk DM BZ WBK

Indeks WIG przebił w piątek silną strefę oporu w przedziale 42 900-43 500 pkt, gdzie kumulowało się kilka technicznych barier. Takie zachowanie wskazuje na dużą siłę kupujących i sugeruje test kolejnych poziomów na 44 700 lub też 46 400 pkt. Najbliższe wsparcie znajduje się na 43 500 pkt i pułap ten powinien mieć istotne znaczenie w krótkim terminie. Sygnałem większej słabości indeksu będzie spadek poniżej 41943 pkt. Na razie jednak nie widać symptomów wyczerpania tendencji wzrostowej i indeks powinien kontynuować ruch na północ.

KRZYSZTOF BOROWSKI

Katedra Bankowości SGH

Indeks WIG20 dotarł do istotnego pasma oporów. Dopiero przełamanie bariery 2450 pkt otworzy drogę do kontynuacji zwyżek i zmieni trend boczny na wzrostowy. Optymistycznym sygnałem jest fakt, że już wcześniej doszło do tego na indeksie WIG. Wskaźniki analizy technicznej na dziennym wykresie WIG20 zapowiadają jednak korektę spadkową, przynajmniej krótkoterminową, która mogłaby sprowadzić indeks do poziomu 2350 pkt. Rynek jest jednak bardzo silny i dlatego sytuacja techniczna w szerszej ramie czasowej — dla WIG20 w układzie tygodniowym — jest bardzo obiecująca: dominują sygnały kupna.

PRZEMYSŁAW SMOLIŃSKI

analityk DM PKO BP

Nie przywiązywałbym wielkiej wagi do wybicia indeksów, do którego doszło w piątek. Choć na razie brak sygnałów sprzedaży, to jednak potencjał wzrostowy w krótkim horyzoncie wydaje się wyczerpywać. Od przełomu maja i czerwca na wykresach WIG i WIG20 ukształtowała się pięciofalowa struktura wzrostowa. To zapowiedź zbliżającej się korekty. Scenariusz ten potwierdza również wykupienie średnioterminowych oscylatorów. W krótkim terminie można zatem oczekiwać korekty, ale jeszcze przed końcem roku prawdopodobny wydaje się powrót trendu wzrostowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy