Najpierw MCI, teraz kolejne fundusze stawiają na telemedycynę

opublikowano: 06-11-2017, 18:19
aktualizacja: 06-11-2017, 21:23

Spółka Sidly, twórca telemedycznej opaski kontrolującej stan zdrowia człowieka, pozyskała kolejną turę finansowania.

Obecnie wartość światowego rynku telemedycyny może dochodzić do 27 mld USD, a dynamika jego wzrostu wynosi ok. 15 proc. rocznie – wynika z raportu Biotech Management Consulting. Szacunki PMR wskazują natomiast, że w tym roku wartość krajowych usług telemedycznych wzrośnie o ponad 20 proc. Prognozy rozbudzają więc nadzieje zarówno dużych firm, jak i technologicznych start-upów oraz funduszy inwestycyjnych. W 2015 r. w projekt Sidly bazujący na opasce zapewniającej stałą i zdalną kontrolę parametrów życiowych osób chorych czy seniorów zainwestował Internet Ventures z grupy MCI Capital. Teraz rozwój urządzenia monitorującego m.in. rytm bicia serca, temperaturę i sygnalizującego np. upadek użytkownika będą wspierać również fundusze INNOventure i Simpact. Zainwestowały właśnie w Sidly 2 mln zł ramach koordynowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju programu Bridge Alfa, deklarując możliwość zwiększenia w przyszłości kapitalizacji do 5 mln zł. 

- Szacuje się, że w Polsce ok. 2 mln osób, a w Wielkiej Brytanii ok. 5,5 mln osób, będzie musiało zrezygnować z pracy bądź zredukować liczbę godzin aktywnych zawodowo na rzecz opieki nad seniorami. Pomimo swego rodzaju mody na urządzenia telemedyczne, na rynku ciągle odczuwalny jest deficyt wiarygodnych rozwiązań – zaznacza Marcin Bielówka, prezes INNOventure.

Jak wylicza Edyta Kocyk, Sidly w Polsce dotarł już do pierwszych kilkuset użytkowników, telemedyczny system został wdrożony m.in. w domach seniora w Warszawie oraz w szpitalach w Warszawie i Łodzi. Firma posiada biuro w Stanach Zjednoczonych, planuje też rozwój na rynku niemieckim. 

Ścieżkę na krajowym i powoli również zagranicznym rynku wydeptuje sobie również firma Nestmedic, która niedawno zadebiutowała na NewConnect. Rozwija mobilne urządzenie do kardiotokografii (KTG; badanie dobrostanu płodu wykonywane w trzecim trymestrze ciąży) połączone z systemem telemedycznej opieki dla kobiet. Spółka podpisała list intencyjny i testuje swoje rozwiązanie - Pregnabit m.in. z Medicoverem. Testy wykonywane były również... w Afryce. 

Niedawno sukces świętowała także firma StethoMe, która zwyciężyła w regionalnej edycji międzynarodowego konkursu Startup World Cup 2017. Rozwija inteligentny stetoskop do domowej diagnozy chorób płuc i serca u dzieci. Firma szykuje się do wprowadzenia produktu na rynek, co nie jest łatwe, ponieważ sektor telemedyczny dopiero się rozwija. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane