Najpierw porządki, później strategia

Beata Chomątowska
23-11-2006, 00:00

Władze Polskiego Holdingu Farmaceutycznego mogą rozpocząć porządki w grupie od zmian personalnych.

W poniedziałek rada nadzorcza Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF) ma zapoznać się z koncepcją zmian w statutach wchodzących w jego skład Polf: Warszawy, Tarchomina i Pabianic. Jerzy Milewski, prezes PHF, nie chce ujawniać szczegółów, tłumacząc, że czeka jeszcze na akceptację resortu skarbu. Z naszych informacji wynika, że chodzi o przekazanie większych kompetencji radom nadzorczym trzech spółek. Dziś do odwołania zarządów i powołania nowych konieczna jest zgoda walnych zgromadzeń. Rezygnacja z tego wymogu znacznie uprościłaby PHF sprawę. Po wymianie władz w Pol-fach holding mógłby realizować własną politykę bez obaw o weto ze strony pozostałych zarządów.

Strategia na wiosnę

Pytanie tylko, czy i kiedy — po ewentualnych porządkach — przyjdzie czas na konkrety. Ogólny plan jest znany: stworzenie wokół holdingu dużej grupy, w skład której oprócz Polf wejdą też inne podmioty. Giełda: dopiero za 2-3 lata, z założeniem, że skarb państwa przez kilka kolejnych lat utrzyma kontrolę nad spółką. Nowej strategii dla PHF, której publikację resort skarbu zapowiadał już na wrzesień, jak nie było, tak nie ma.

— Teraz jest faza konsultacji i uzgodnień z radą nadzorczą. Pierwsze kroki na drodze do konsolidacji powinniśmy postawić w ciągu najbliższych tygodni. Całość będzie tworzona przez kilka kolejnych miesięcy — mówi Jerzy Milewski.

Według naszych informacji pełna strategia dla holdingu ma być gotowa dopiero na przełomie maja i kwietnia 2007 r. Jej wdrażanie rozpocznie się nie wcześniej niż w sierpniu 2007 r.

Kurs na Grodzisk

Oprócz Ciech Polfy, w sprawie przejęcia której PHF podpisał już list intencyjny z właścicielem, w kręgu zainteresowań jest też Polfa Grodzisk. Większościowy udział w tej spółce ma węgierski koncern Gedeon Richter, ale 30 proc. wciąż należy do państwa.

— To znaczące aktywa, nad których losami trzeba się zastanowić. Do tej pory takich rozważań nie było. Będziemy rozmawiać z inwestorem — deklaruje Jerzy Milewski.

Plany dotyczące Polfy Grodzisk dziwią Cezarego Śledziewskiego, prezesa Polskiej Izby Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

— Pomysł jest niezrozumiały. PHF w porównaniu z Polfą Grodzisk ma ogromny i wciąż niewykorzystany potencjał. Poza tym firma z Grodziska od kilku lat ma inwestora strategicznego, który jest konkurentem dla PHF — mówi Cezary Śledziewski.

Jak się dowiedzieliśmy, PHF nie wyklucza też włączenia w struktury holdingu jednostek badawczo-rozwojowych. Prawdopodobnie chodzi o Instytut Farmaceutyczny. PHF chciałby też przenieść z Polf na holding prawa do pozwoleń na dopuszczenie do obrotu poszczególnych produktów, czyli de facto prawa do ich sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najpierw porządki, później strategia