Najpopularniejsze nie zawsze są dobrze znane

MAB
opublikowano: 19-01-2009, 00:00

Oprócz normy ISO 9001, określającej wymagania wobec systemu zarządzania jakością w firmie, do najpowszechniej stosowanych należą ISO 14001 i HCCP.

Oprócz normy ISO 9001, określającej wymagania wobec systemu zarządzania jakością w firmie, do najpowszechniej stosowanych należą ISO 14001 i HCCP.

ISO 14001

To standard stosowany w zarządzaniu firmą. Definiuje tworzenie systemu zarządzania środowiskowego. Do głównych korzyści związanych z dostosowaniem działalności przedsiębiorstwa do wymagań tej normy można zaliczyć:

— redukcję kosztów związanych z gospodarką zasobami i energią oraz z korzystaniem z zasobów środowiska,

— zmniejszenie strat produkcyjnych,

— ograniczenie ryzyka wystąpienia zagrożeń środowiska i awarii na terenie zakładu,

— poprawę wizerunku firmy.

Norma została opracowana przez organizację ISO w 2004 r., a następnie zaakceptowana przez PKN w 2005 r. i przystosowana do warunków polskich.

HACCP

Nazwa standardu to skrót od Hazard Analysis and Critical Control Point. Ma on zastosowanie w firmach zajmujących się produkcją i obrotem produktami spożywczymi (wytwórcy, przewoźnicy i sprzedawcy). Jego celem jest ustalenie norm związanych z zachowaniem higieny produktów spożywczych i ich bezpieczeństwa dla konsumenta.

W Polsce do normy tej muszą się stosować firmy działające w sektorze spożywczym. Wprowadzono ją w roku 2004.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu