Najstarsze Porsche na świecie na aukcji za 20 mln USD

opublikowano: 14-05-2019, 12:20

Dom aukcyjny RM Sotheby's wystawia na licytację najstarszy, ocalały model samochodu Porsche, informuje portal Popular Mechanics.

Samochód jest tak stary, że jego wiek wyprzedza datę założenia samej firmy Porsche aż o 10 lat.

Model samochodu to typ 64, który Ferdinand Porsche zaprojektował na 1500-kilometrowy wyścig na trasie Berlin - Rzym zaplanowany na wrzesień 1939 roku. Model powstał na podstawie zaprojektowanym przez Porsche Volkswagenie Beetle - wtedy znanym jako KdF Wagen.

Wyścig nigdy się nie odbył z powodu wybuchu II wojny światowej. Ostatecznie projekt type 64 został odwołany.

Syn Ferdynanda Porsche, Ferry, zbudował dwa warianty typ 64. Podwozie #2 zostało ukończone w grudniu 1939 r., a podwozie #3 w czerwcu następnego roku. Typ 64 #3 używał kości pierwszego samochodu, który został rozbity przez dyrektora zarządzającego Volkswagena i ten właśnie model jako jedyny przetrwał wojnę. Auto przetrwało dzięki rodzinie Porsche, która zatrzymała je przenosząc się do Austrii.
Ferry Porsche umieścił nazwę firmy na froncie type 64, który zarejestrował w 1946 r.

W 1948 r. Porsche zadebiutowało swoim pierwszym samochodem, modelem 356, a podczas debiutu w Austrii, przy jego boku znajdował się typ 64 #3. Austriacki rajdowiec Otto Mathé kupił samochód od firmy w 1949 r., a na początku lat 50-tych brał nim udział w licznych wyścigach. Mathé zatrzymał samochód do końca życia. Wkrótce po jego śmierci w 1995 r. auto kupił doktor Thomas Gruber, który sam jest historykiem Porsche.

W sierpniu dom RM Sotheby's przeprowadzi w Monterey w Kaliforni aukcję typu 64 #3. Oczekuje się, że zostanie ono zlicytowane za co najmniej 20 mln USD. Samochód jest całkowicie oryginalny, a nabywca wraz z nim otrzyma również wiele części zamiennych.

Wcześniej rekord 14 mln USD na aukcji w 2017 r. ustanowił model 917K, który został wykorzystany w filmie „Le Mans” z 1970 r.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy