Najstarsze widokówki w Anglii odchodzą do lamusa

opublikowano: 25-09-2017, 13:45

Powoli kończy się świat jaki znamy. W zapomnienie odchodzi coraz więcej sfer życia, które do niedawna były czymś normalnym i zwyczajnym. Tym razem chodzi o kartki pocztowe. Na Wyspach Brytyjskich do zamknięcia szykuje się właśnie najstarsza firma produkująca karty pocztowe (widokówki) i kalendarze, donosi serwis BBC.

J Salmon, rodzinna firma braci Charlesa i Harrego Salmon, którzy są piątym pokoleniem właścicieli, działała nieprzerwanie na rynku od 1880 r. Zejdzie z niego już w grudniu. Powód jest prozaiczny. W obliczu stale rosnącej popularności wszelkiej maści mediów społecznościowych, nie jest w stanie odnaleźć się na rynku oferując narzędzia tradycyjnych form korespondencji międzyludzkiej.

Pocztówki J Salmon
źródło: J Salmon

Ludzie zamiast pisać i wysyłać pocztówki, wolą zrobić zdjęcie i umieścić na Facebooku czy Instagramie lub używając aplikacji What’s App, pokazać przyjaciołom i i rodzinie, gdzie są, co porabiają i jakie emocje nimi kierują. 

Bracia, którzy obaj są dyrektorami wspólnie zarządzającymi firmą podkreślają, że postęp technologiczny „zabija” romantykę i obecnie liczy się szybkość. 

Ludzie teraz częściej wyjeżdżają, ale na krócej. Nierzadko wracają wcześniej niż doszłaby kartka którą mogliby wysłać z miejsca wyjazdu. Pocztówka nie jest w stanie tak szybko reagować na wszelkie zmiany – wyjaśnia jeden z Salmonów. 

Przyznają, że obecnie prowadzenie takiej firmy nie jest opłacalne. 

Rosnące trudności handlowe i zmiany w naturze i rozmiarze rynku publikacji przyczyniły się do niepewności co do rentowności handlu - napisali bracia w liście do dostawców i kiosków.

Potwierdza to m.in. spadająca drastycznie sprzedaż pocztówek. Obecnie wynosi ona około 5 mln sztuk rocznie, podczas gdy jeszcze 25 lat temu była ponad 4 razy większa. 

Oprócz spadku sprzedaży i liczby wysyłanych widokówek ogółem, powodem zamknięcia biznesu jest brak chęci kogokolwiek z członków rodziny do współudziału w prowadzeniu firmy. 

Firma J Salmon rozpoczęła działalność jako sklep stacjonarny i drukarnia. Od początku działała w Sevenoaks w hrabstwie Kent.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane