PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Najstarszy mężczyzna na świecie przeżył hiszpankę i covid

PAP , DI
opublikowano: 26-08-2021, 13:06

Hiszpan Saturnino de la Fuente jest obecnie najstarszym mężczyzną na świecie. 112-latek przeżył dwie pandemie i wypadek lotniczy.

Od kiedy 12 sierpnia w Portoryko zmarł Emilio Flores Marquez (miał 113 lat i 4 dni), w Księdze Rekordów Guinnessa jako najstarszy mężczyzna na świecie figuruje mieszkający w prowincji Leon w północno-zachodniej Hiszpanii Saturnino de la Fuente. Od poprzedniego rekordzisty jest młodszy zaledwie o kilka tygodni.

Hiszpański senior urodził się 12 lutego 1909 r., ale rodzina twierdzi, że w rzeczywistości przyszedł na świat cztery dni wcześniej.

— Dzieci umierały wówczas często. Aby uniknąć zbędnych formalności przy ewentualnym zgonie dziecka, odczekano kilka dni dłużej, aby udać się do urzędnika w celu rejestracji — wyjaśnił Bernardo Marcos, zięć hiszpańskiego seniora.

Portal 20 Minutos przypomniał, że sędziwy Hiszpan, ojciec ośmiorga dzieci, dziadek 14 wnuków i pradziadek 22 prawnuków, „oszukał śmierć kilkakrotnie”. W 1918 r. przeżył pandemię grypy hiszpańskiej, w 1937 r. upadek samolotu wojskowego na ulicę, którą właśnie przechodził, a w 2020 r. COVID-19.

Saturnino de la Fuente zapisany został również jako pierwsza osoba w historii prowincji Leon, która została zaszczepiona przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Zgodnie z Księgą Rekordów Guinnessa najstarszą osobą świata jest obecnie Japonka Kane Tanaka, która przyszła na świat 2 stycznia 1903 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane