Czytasz dzięki

Najstarszy rękopis Koranu odnalazł się w Birmingham

AD, BBC
opublikowano: 22-07-2015, 10:48

To może być najstarszy zachowany manuskrypt Koranu - tak o znalezionym właśnie na Uniwersytecie w Birmingham rękopisie mówią naukowcy. Metoda radiowęglowa datuje znalezisko na maksymalnie 645 r. po Chrystusie.

Rękopis przebywał w bibliotece uniwersyteckiej jako jeden z elementów większej kolekcji antyków z Bliskiego Wschodu nazywanej Kolekcją Mingana. Nie badano go wcześniej, dlatego teraz wyniki analiz zaskoczyły naukowców.

kadr z filmu BBC, bbc.com

- To ekscytujące znalezisko powinno przynieść radość całej wspólnocie muzułmańskiej - mówi dziennikarzom cytowany przez BBC dr Muhammad Isa Waley, dyrektor biblioteki uniwersyteckiej w Birmingham.

Na znalezisko składają się pojedyncze strony z Koranu zapisane ręcznie na skórze koziej lub owczej w języku wczesnoarabskim. Dotąd nie sądzono, że mogą być szczególnie stare, ale podczas badań jednego z doktorantów zaintrygowały do tego stopnia, że zlecił badania metodą radiowęglową. Ta zaś ustaliła wiek rękopisu na ok. 1370 lat - miały powstać między rokiem 568 a 645.

- Według muzułmańskiej tradycji prorok Mahomet miał swoje objawienia, które potem złożyły się na Koran w latach 610-632. Sądzimy, że skryba, który spisał posiadane przez nas fragmenty żył w jego czasach i prawdopodobnie nawet znał Proroka osobiście lub słuchał jego mów - relacjonuje prof. David Thomas z katedry badań nad chrześcijaństwem i islamem na Birmingham.

Brytyjska wspólnota muzułmańska już wyraziła swoją radość i zachwyt nad znaleziskiem. Przełożony głównego meczetu w Birmingham spodziewa się licznych pielgrzymek współwyznawców, którzy zechcą w bibliotece uniwersyteckiej zobaczyć skarb na własne oczy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AD, BBC

Polecane