Najszczęśliwszym krajem świata jest Norwegia

DI, PAP
opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Norwegia wyprzedziła Danię w rankingu najszczęśliwszych państw świata

Norwegia wyprzedziła Danię w rankingu najszczęśliwszych państw świata — wynika z World Happiness Report, dokumentu opracowanego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN), inicjatywę ONZ. Raport objął 155 krajów.

— Szczęśliwe kraje to te, w których panuje zdrowa równowaga między dobrobytem (...) i kapitałem społecznym, co oznacza wysoki poziom zaufania w społeczeństwie, niski poziom nierówności oraz zaufanie do rządu — powiedział Jeffrey Sachs, dyrektor SDSN i specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ, podkreślając, że celem raportu jest dostarczenie rządom, biznesowi i społeczeństwu obywatelskiemu kolejnego narzędzia, które pomoże ich krajom znaleźć lepszą drogę do dobrego samopoczucia obywateli.

Wśród 10 najszczęśliwszych państw świata, oprócz Norwegii i Danii, znalazły się: Islandia, Szwajcaria, Finlandia, Holandia, Kanada, Nowa Zelandia, Australia i Szwecja. Niemcy uplasowały się na 16. pozycji, Wielka Brytania na 19., a Francja na 31. USA spadły o jedno oczko — na miejsce 14. — ze względu na nierówność, brak zaufania i korupcję. Ranking zamykają: Jemen, Sudan Południowy, Liberia, Gwinea, Togo, Rwanda, Syria, Tanzania, Burundi oraz Republika Środkowoafrykańska.

Ranking opiera się na danych pracowni sondażowej Gallup i uwzględnia czynniki, takie jak realne PKB na mieszkańca, oczekiwana długość życia w zdrowiu, dostęp do opieki medycznej, bezpieczeństwo zatrudnienia, relacje rodzinne, a także poziom korupcji czy przestrzeganie swobód obywatelskich. Pierwszy ranking opublikowano w 2012 r. Od tego czasu pięć państw — Butan, Ekwador, Szkocja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Wenezuela — utworzyło ministerstwa, których zadaniem jest promowanie szczęśliwości jako ważnego celu polityki społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu