Najszlachetniejsze trufle świata w tym roku tańsze

AR
opublikowano: 03-11-2016, 15:29

Dzięki obfitym jesiennym deszczom sezon na trufle zaczął się w tym roku wcześniej. Włochy wyjątkowo obrodziły w "ukryte skarby" – tak restauratorzy nazywają jedne z najdroższych grzybów świata.

Sezon na trufle trwa zwykle od listopada do stycznia. W tym roku pierwsze podziemne „specjały”, do których szukania wykorzystuje się świnie albo psy, pojawiły się we Włoszech już we wrześniu - dowiedział się Bloomberg. Dzięki temu ich ceny nieco spadły.

Italia, obok Francji, uważana jest za ojczyznę trufli. To tutaj rodzą się jedne z najwykwintniejszych i najdroższych odmian tych grzybów - białe trufle z Alby. W tym roku za 100 euro (431 zł) kupimy 72 g dobrze znanego europejskim szefom kuchni specjału. To o 30 proc. mniej niż rok wcześniej, gdy za tę samą cenę można było kupić tylko 52 g słynnych włoskich trufli  z dorzecza rzeki Tanaro (dane Bloomberga). To dobra wiadomość dla restauratorów z całego kontynentu, bo ceny trufli z Alby wpłyną zapewne na cały rynek. Oznacza to, że w tym sezonie gram wykwintnego dodatku do dań kosztuje ok. 6 zł. Choć trudno je porównywać, za tę samą cenę mielibyśmy około kilograma podgrzybków.

Trufle są bardzo trudne w hodowli, ponieważ wymagają specyficznego klimatu – dojrzewają pod ziemią aż 8 lat. Niedawno polskim naukowcom udało się stworzyć odpowiednie warunki do wzrostu czarnych trufli. Białych trufli, najrzadszego gatunku tych grzybów, nigdy nie udało się sztucznie wyhodować. Do pojedynczego dania dodaje się nie więcej niż 3-5 g tego "rarytasu", a i tak znacznie podnosi to jego cenę. Niektórzy szefowie kuchni w najdroższych restauracjach pozwalają gościom przynosić swoje trufle, które potem dodają do przygotowywanych dla nich dań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Najszlachetniejsze trufle świata w tym roku tańsze