Najszybszy liniowiec świata na sprzedaż

MD
opublikowano: 29-09-2009, 12:32

Linia wycieczkowa NCL Group jest gotowa sprzedać SS United States, niegdyś najszybszy liniowiec na świecie.

Statek został zbudowany w 1952 roku. Jego budowa kosztowała 78 mln USD. Jednym z celów powstania jednostki było odebranie tytułu najszybszego liniowca na świecie Brytyjczykom, którzy . Już w pierwszym rejsie przez Atlantyk, w lipcu 1952 roku, ten cel został osiągnięty. Statek pokonał trasę ze średnią prędkością 35,6 węzłów. SS United States pobił rekord także w drodze powrotnej.

Najszybszy liniowiec świata na sprzedaż Najszybszy liniowiec świata na sprzedaż

Dziś była duma Ameryki, określana mianem Concorda swoich czasów, rdzewieje na rzece Delaware, nieopodal sklepu Ikea. Nadzieja przywrócenia jednostki do użytkowania pojawiła się po zamachach terrorystycznych z września 2001 roku, które spowodowały niechęć do podróży lotniczych. Dość szybko jednak zgasła. Części statku zostały od tego czasu sprzedane. Słynny bar z lokalu dla pasażerów podróżujących pierwszą klasą znajduje się w restauracji w Nags Head w Północnej Karolinie. Jedna z niegdyś pilnie strzeżonych śrub okrętowych, zapewniających statkowi jego wyjątkową szybkość, znajduje się przy parkingu w Nowym Jorku, położonego nieopodal Intrepid Sea, Air & Space Museum. Na internetowej platformie aukcyjnej eBay co jakiś czas pojawiają się elementy wyposażenia SS United States, m.in. elementy charakterystycznej zastawy stołowej.

MD, wsj.com

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane