Najtańsza jest niezużyta energia

BAW
opublikowano: 25-10-2011, 00:00

Okiem eksperta

ZBIGNIEW ROGÓŻ

partner Saski Partners

Polska wkroczyła na drogę transformacji gospodarczej jako barbarzyńca energetyczny. Zużycie energii finalnej na jednostkę PKB było w 1989 r. o 80 proc. proc. wyższe niż w krajach ówczesnej Piętnastki UE. Po 17 latach, w 2006 r., ta różnica została zredukowana do około 20 proc.

Pakiet klimatyczno-energetyczny wymusza dalszą racjonalizację energetyczną gospodarek krajów Unii Europejskiej i stawia trzy cele, spośród których najważniejszy to zwiększenie efektywności energetycznej o 20 proc. do roku 2020. Pozostałe dwa cele, czyli zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. i zwiększenie udziału OZE do 20 proc., można traktować jako środki do realizacji celu podstawowego.

Wysoka efektywność energetyczna gospodarki stanowi jedną z podstawowych przewag konkurencyjnych, zatem realizacja podstawowego celu pakietu wiąże się z podniesieniem konkurencyjności gospodarek krajów Unii. Należy pamiętać, że w ostatnich 20 latach w branżach energochłonnych nastąpił znaczący postęp w dziedzinie efektywności energetycznej dzięki wprowadzeniu nowoczesnych energooszczędnych technologii. Pamiętajmy, że najtańsza energia to ta, która nie została zużyta.

Główny kierunek działań pakietu to walka z marnotrawstwem energii. Ci, którzy będą racjonalnie gospodarować energią, zdobędą przewagę konkurencyjną. Polska energetyka będzie musiała szybko się dostosować do nowych wyzwań – znacząco zwiększyć sprawność wytwarzania energii elektrycznej i ciepła, radykalnie zmniejszyć straty w przesyle, uelastycznić system dystrybucji energii, obniżyć koszty pośrednie w całym systemie wytwarzania i dystrybucji energii. Jeżeli tego dokona, to sama zwiększy swoją konkurencyjność.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu