Czytasz dzięki

Prawie 45 tys. zł za m2 mieszkania

WST
opublikowano: 25-12-2018, 11:30

Ile można wydać na mieszkanie w Polsce? Rozpiętość cenowa jest ogromna, z jednej bowiem strony w kończącym się roku za własne „M” można było zapłacić „zaledwie” 40 tys. zł, z drugiej zaś strony… jak mówią Anglosasi, „only sky is the limit”. Bo jak inaczej nazwać kwotę wydaną na zakup luksusowego apartamentu w Warszawie za ponad 13,1 mln zł? To zarówno rekordowy wynik pod względem wartości transakcji, jak i zapłaconej stawki za 1m2, wynika z raportu opracowanego przez firmę Cenatorium, do której należy serwis urban.one.

Taka rozbieżność  może szokować, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, nie sam metraż, ale – jak podkreślają eksperci z  urban.one, serwisu do samodzielnej wyceny mieszkania – właśnie stawkę za metr kwadratowy. W takim ujęciu 1m2 apartamentu o powierzchnie 291,5 m2 w Rezydencji Foksal przy warszawskiej ulicy Kopernika kosztował bowiem więcej niż całe 40 metrowe mieszkanie w Nowej Rudzie.  To właśnie te dwie lokacje stanowią krańcowe punkty transakcji zawartych na rynku nieruchomości w 2018 r.  W ujęciu kwotowym w przeliczeniu na 1m2 daje to odpowiednio 44,95 tys. zł i jedynie 978,71 zł.

Rezydencja Foksal
Wyświetl galerię [1/3]

Rezydencja Foksal fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Wynik z Kopernika jest dwukrotnie wyższy niż ubiegłoroczny rekord z warszawskiego Metropolitana.

Warto jednak podkreślić, że o ile lokale z Nowej Rudy (woj. dolnośląskie) nie mają żadnych udogodnień (budownictwo o niskim standardzie), o tyle w przypadku najbardziej luksusowych jest niemal wszystko. W przypadku Rezydencji Foksal mieszkańcy mają do dyspozycji całodobowe usługi konsjerża, własny salon spa, basen czy  kort do squasha.  

Drugą najdroższą lokacją, choć w tym przypadku transakcja miała miejsce na rynku pierwotnym, był apartament o powierzchni 252 m2 przy Złotej 44. Koszt jego zakupu wyniósł nieco ponad 6,52 mln zł, co w przeliczeniu na 1m2 daje kwotę 25,83 tys. zł.  Warto równocześnie podkreślić, że charakterystyczny warszawski wieżowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, jest budynkiem z największą liczbą najdroższych transakcji  w zestawieniu Top10. Plasuje się w tym rankingu aż sześć apartamentów ze Złotej 44. Wieżowiec znalazł się również wśród trzech najdroższych transakcji pod względem ceny jednostkowej w Polsce, niewiele ustępując liderowi. 

Najdroższym lokalem w przeliczeniu ma 1m2 był wspomniany wcześniej apartament w Rezydencji Foksal. Wiceliderem zestawienia jest inny lokal spod tego adresu. Chodzi o  „zaledwie” 38 metrowe mieszkanie, którego cenę oszacowano na 1,668 mln zł, co oznacza kwotę 43,38 tys. zł za metr.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ostatnie miejsce na pudle przypadło Złotej 44, gdzie w przypadku jednego z mieszkań (powierzchnia 63,2 m2) zapłacono bagatela 2,55 mln zł, w efekcie czego 1m2 kosztował 40,34 tys. zł. 

Takie stawki oznaczają niemal sześciokrotność średniej ceny za m2 mieszkania w Warszawie – podkreśla Barbara Bugaj starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Z kolei trzecie miejsce – biorąc pod uwagę – wartość transakcji zakupu, przypadło w 2018 r. apartamentowi położonemu w Gdyni Orłowie. Nabywca prawie 192 metrowego mieszkania położonego przy ulicy Przebendowskich w Villi Nova musiał zapłacić ponad 30,68 tys. zł za 1m2, co daje 5,89 mln zł za całość.

Serwis urban.one wspomina również o nowych rekordach jakie ustanowione zostały przy sprzedaży działek komercyjnych pod zabudowę biurowo-usługową. Liderem tego zestawienia została transakcja za grunt o powierzchni 0,29 ha w Warszawie, za który zapłacono ponad 90,5 mln zł. To daje 31,03 tys. zł za m2.

Kolejne miejsca  należą do gruntów pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Transakcje, które zajęły drugie i trzecie miejsce na podium zostały zawarte w Gdańsku. Dotyczą one działek usytuowanych na coraz modniejszej i odradzającej się Wyspie Spichrzów. Koszt nabycia działek o powierzchni w każdym przypadku ponad  2,9 tys. m2 . wyniósł odpowiednio prawie 36 mln zł (12,04 tys. zł za m2) i 32,5 mln zł (10,92 tys. zł za m2).

Najtańsze działki, co raczej nie dziwi, są zlokalizowane z dala od miast i centrum kraju, przede wszystkim na tzw. ścianie wschodniej. Osoba która kupiła 9,17 hektarową działkę w Końcowiźnie w powiecie białostockim zapłaciła jedynie 15 tys. zł co w przeliczeniu na metr kwadratowy daje … 16 groszy. Jeszcze mniej, bo zaledwie 12 gr za 1m2 (5 tys. zł) kosztowała 4,04 hektarowa nieruchomość w Karskie, powiat sokołowski, Trzeba jednak pamiętać, że w obu przypadkach chodziło o gruntu o charakterze rolnym i leśno-rolnym.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane