Prawie 45 tys. zł za m2 mieszkania

WST
opublikowano: 25-12-2018, 11:30

Ile można wydać na mieszkanie w Polsce? Rozpiętość cenowa jest ogromna, z jednej bowiem strony w kończącym się roku za własne „M” można było zapłacić „zaledwie” 40 tys. zł, z drugiej zaś strony… jak mówią Anglosasi, „only sky is the limit”. Bo jak inaczej nazwać kwotę wydaną na zakup luksusowego apartamentu w Warszawie za ponad 13,1 mln zł? To zarówno rekordowy wynik pod względem wartości transakcji, jak i zapłaconej stawki za 1m2, wynika z raportu opracowanego przez firmę Cenatorium, do której należy serwis urban.one.

Taka rozbieżność  może szokować, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, nie sam metraż, ale – jak podkreślają eksperci z  urban.one, serwisu do samodzielnej wyceny mieszkania – właśnie stawkę za metr kwadratowy. W takim ujęciu 1m2 apartamentu o powierzchnie 291,5 m2 w Rezydencji Foksal przy warszawskiej ulicy Kopernika kosztował bowiem więcej niż całe 40 metrowe mieszkanie w Nowej Rudzie.  To właśnie te dwie lokacje stanowią krańcowe punkty transakcji zawartych na rynku nieruchomości w 2018 r.  W ujęciu kwotowym w przeliczeniu na 1m2 daje to odpowiednio 44,95 tys. zł i jedynie 978,71 zł.

Rezydencja Foksal
Wyświetl galerię [1/3]

Rezydencja Foksal fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Wynik z Kopernika jest dwukrotnie wyższy niż ubiegłoroczny rekord z warszawskiego Metropolitana.

Warto jednak podkreślić, że o ile lokale z Nowej Rudy (woj. dolnośląskie) nie mają żadnych udogodnień (budownictwo o niskim standardzie), o tyle w przypadku najbardziej luksusowych jest niemal wszystko. W przypadku Rezydencji Foksal mieszkańcy mają do dyspozycji całodobowe usługi konsjerża, własny salon spa, basen czy  kort do squasha.  

Drugą najdroższą lokacją, choć w tym przypadku transakcja miała miejsce na rynku pierwotnym, był apartament o powierzchni 252 m2 przy Złotej 44. Koszt jego zakupu wyniósł nieco ponad 6,52 mln zł, co w przeliczeniu na 1m2 daje kwotę 25,83 tys. zł.  Warto równocześnie podkreślić, że charakterystyczny warszawski wieżowiec zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, jest budynkiem z największą liczbą najdroższych transakcji  w zestawieniu Top10. Plasuje się w tym rankingu aż sześć apartamentów ze Złotej 44. Wieżowiec znalazł się również wśród trzech najdroższych transakcji pod względem ceny jednostkowej w Polsce, niewiele ustępując liderowi. 

Najdroższym lokalem w przeliczeniu ma 1m2 był wspomniany wcześniej apartament w Rezydencji Foksal. Wiceliderem zestawienia jest inny lokal spod tego adresu. Chodzi o  „zaledwie” 38 metrowe mieszkanie, którego cenę oszacowano na 1,668 mln zł, co oznacza kwotę 43,38 tys. zł za metr.

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ostatnie miejsce na pudle przypadło Złotej 44, gdzie w przypadku jednego z mieszkań (powierzchnia 63,2 m2) zapłacono bagatela 2,55 mln zł, w efekcie czego 1m2 kosztował 40,34 tys. zł. 

Takie stawki oznaczają niemal sześciokrotność średniej ceny za m2 mieszkania w Warszawie – podkreśla Barbara Bugaj starszy analityk ds. rynku nieruchomości w urban.one.

Z kolei trzecie miejsce – biorąc pod uwagę – wartość transakcji zakupu, przypadło w 2018 r. apartamentowi położonemu w Gdyni Orłowie. Nabywca prawie 192 metrowego mieszkania położonego przy ulicy Przebendowskich w Villi Nova musiał zapłacić ponad 30,68 tys. zł za 1m2, co daje 5,89 mln zł za całość.

Serwis urban.one wspomina również o nowych rekordach jakie ustanowione zostały przy sprzedaży działek komercyjnych pod zabudowę biurowo-usługową. Liderem tego zestawienia została transakcja za grunt o powierzchni 0,29 ha w Warszawie, za który zapłacono ponad 90,5 mln zł. To daje 31,03 tys. zł za m2.

Kolejne miejsca  należą do gruntów pod zabudowę mieszkaniowo-usługową. Transakcje, które zajęły drugie i trzecie miejsce na podium zostały zawarte w Gdańsku. Dotyczą one działek usytuowanych na coraz modniejszej i odradzającej się Wyspie Spichrzów. Koszt nabycia działek o powierzchni w każdym przypadku ponad  2,9 tys. m2 . wyniósł odpowiednio prawie 36 mln zł (12,04 tys. zł za m2) i 32,5 mln zł (10,92 tys. zł za m2).

Najtańsze działki, co raczej nie dziwi, są zlokalizowane z dala od miast i centrum kraju, przede wszystkim na tzw. ścianie wschodniej. Osoba która kupiła 9,17 hektarową działkę w Końcowiźnie w powiecie białostockim zapłaciła jedynie 15 tys. zł co w przeliczeniu na metr kwadratowy daje … 16 groszy. Jeszcze mniej, bo zaledwie 12 gr za 1m2 (5 tys. zł) kosztowała 4,04 hektarowa nieruchomość w Karskie, powiat sokołowski, Trzeba jednak pamiętać, że w obu przypadkach chodziło o gruntu o charakterze rolnym i leśno-rolnym.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu