Budowanie odpowiednich kompetencji wielobranżowego zespołu, gotowość do realizacji pomysłów i potrzeb klientów – to według Biprometu najważniejsze warunki prowadzenia biznesu.

Spółka od 70 lat wykonuje usługi inżynierskie w przemyśle ciężkim (metalurgii, energetyce, ochronie środowiska). W 2015 r. KGHM Polska Miedź przejęła cały pakiet własnościowy firmy. Tym samym katowicki Bipromet został jedną ze spółek należących do Grupy Kapitałowej z Lubina.
Wśród ważnych projektów, które pozwoliły na szybki rozwój firmy, prezes Dariusz Kubiak wymienia m.in. program usuwania arsenu, rtęci i siarki z gazów procesowych. To największa inwestycja ekologiczna w regionie głogowsko-legnickim. Kolejne to: hybrydowa huta złomowa w ramach realizacji gospodarki obiegu zamkniętego, transformacja energetyki cieplnej oraz udział w realizacji „pod klucz” programu budowy elektrociepłowni i ciepłowni gazowo-olejowych.
Poziom zatrudnienia jest elastyczny i wynika z preferencji osób pracujących lub współpracujących z firmą. Umowę o pracę ma około 160 osób. Tworzą wysoko wyspecjalizowane grupy, których główny podział wygląda następująco: 100-osobowy zespół wielobranżowy, na który składają się teamy doświadczonych projektantów – specjalistów w poszczególnych branżach oraz 30-osobowy zespół skupiony wokół tzw. generalnej realizacji inwestycji (z doświadczonymi kierownikami kontraktów i budów).
Głównym klientem spółki jest jej właściciel – KGHM Polska Miedź, czyli potentat rynku metali nieżelaznych.
– W ostatnim czasie dokonaliśmy dokładnego przeglądu naszych umiejętności i potrzeb, z którego wynika, że nasze doświadczenie to ogromny potencjał, który możemy wykorzystać, dywersyfikując portfel zamówień. Wdrożone działania skutkują wejściem na rynek małej i średniej energetyki, gospodarki obiegu zamkniętego oraz powrót na rynek hutnictwa żelaza i stali – podkreśla wiceprezes Mariusz Kozłowski.
Bipromet opracował liczne własne technologie i autorskie rozwiązania dotyczące urządzeń ochrony środowiska w zakresie oczyszczania gazów procesowych. To m.in.: elektrofiltry suche i mokre, filtry workowe, adsorbery, komory dopalania gazów, komory pełnego schładzania.
Wiceprezes jako największe wyzwania dla spółki wskazuje brak odpowiednich specjalistów i zmieniające się dynamicznie ceny usług podwykonawczych i materiałów. Wśród najważniejszych zadań wskazuje pełną implementację dostępnych rozwiązań cyfrowych, w tym big data czy AI, a także konieczność stałego zmniejszania ryzyka w obszarach projektowych i generalnej realizacji inwestycji.
Pandemia miała poważny wpływ na firmę. Praca zdalna oraz liczne zachorowania i przerwy w pracy u podwykonawców przełożyły się na przesunięcia terminów realizacji zadań i miały wpływ na koszty i obniżenie marży.
Bipromet chce nadal się rozwijać w kierunku nowoczesnej firmy inżynierskiej. To oznacza, że musi budować nowoczesne kompetencje oraz odmładzać kadrę przy wsparciu doświadczonych pracowników.
© ℗